ŚwiatOZE.pl

Portal Odnawialnych Źródeł Energii

Ślad węglowy – to co pozostawisz po sobie

ślad węglowy

Czy wiesz, że każdy człowiek pozostawia na Ziemi swój ślad? Nie musi być do tego znanym politykiem, pisarzem czy artystą. Nie chodzi też o złych i okrutnych bandziorów. Ślad po sobie zostawia każdy człowiek. I jest to ślad węglowy.

Co to takiego?

To wszystkie gazy cieplarniane wywołane przez jedną osobę w ciągu całego życia. Żyjesz i w tym czasie robisz różne rzeczy. Jedne mają mniejszy wpływ na środowisko, a inne większy. Do śladu węglowego, jaki po sobie zostawiamy, liczy się emisję dwutlenku węgla, metanów i innych gazów cieplarnianych. Nie chodzi oczywiście o to, że ty sam masz emitować, czyli wypuszczać te wszystkie gazy. Ale twoje wybory już mogą o tym decydować.

Nowa bluzka wyprodukowana w Polsce czy w Azji? Ta z Azji jest tańsza, ale ile to spalin przy transporcie! Jedzenie od lokalnych rolników czy transportowane z drugiego końca świata, gdzie pod uprawy wycinają lasy? Czy wiedziałeś na przykład, że prawie 15% emisji gazów cieplarnianych na całym świecie pochodzi z hodowli zwierząt? Jeśli nie chcesz jeść warzyw i owoców, a zjadasz samo mięso, to pozostawiasz po sobie większy ślad węglowy. To wszystko ma znaczenie. Można powiedzieć, że tym co jemy, w co się ubieramy, jak spędzamy czas – odciskamy ślad naszego życia. Nie widzimy go, ale on ma ogromne znaczenie. Wpływa na środowisko i na innych ludzi. Najlepiej by było, żeby ten ślad był jak najmniejszy. W ten sposób dbamy o Ziemię.

Ślad węglowy wylicza się nie tylko dla ludzi

Ślad węglowy to coś naturalnego. Niestety, przez ogromny i intensywny przemysł został zachwiany. Teraz wzrost gazów cieplarnianych przeraża. Dlatego też wylicza się ślad węglowy dla organizacji, firm, a nawet całych miast. Dzięki temu można kontrolować, kto lub co pogarsza klimat. Gdzie koniecznie trzeba przeprowadzić termomodernizację i inne zmiany. Dzięki temu, wiemy też, jakie działania nie sprzyjają środowisku.

 


Poprzedni artykuł

Polski Alarm Smogowy zwraca się do wiceministra Piotra Woźnego

Następny artykuł

Paliwo znowu będzie droższe

Najnowsze

Dodaj komentarzTagi: , , ,