Polski Alarm Smogowy zwraca się do wiceministra Piotra Woźnego

Polski Alarm Smogowy (PAS) jest organizacją, która uświadamia Polaków w kwestii zanieczyszczeń powietrza i wywiera wpływ na działania polityków, czego efektem jest np. wprowadzanie tzw. ustaw antysmogowych dla poszczególnych regionów.

Tym razem działacze Polskiego Alarmu Smogowego napisali list do Piotra Woźnego, który zajmuje się koordynacją działań przeciwko zanieczyszczeniom powietrza w Polsce. Został on mianowany przez Mateusza Morawieckiego na stanowisko wiceministra przedsiębiorczości i technologii, a jego głównym zadaniem jest walka ze smogiem.

PAS w liście zauważa, że program SmogStop opracowany przez rząd jest zbyt okrojony, co nie pozwoli osiągnąć zamierzonych rezultatów. Głównym problemem jest liczba miast objętych programem, która zdaniem wielu nie jest wystarczająca.

Program SmogStop będzie realizowany w 23 miastach Polski. Jest to o 10 mniej od liczby polskich miejscowości zawartych w raporcie przygotowanym przez WHO, który wskazywał miasta z najgorszą jakością powietrza.

Obawiamy się, że wsparcie rządu ograniczy się do garstki wybranych gmin i nie powstanie krajowy program dostępny dla wszystkich miejscowości, w których wdrażane są uchwały antysmogowe. Takie zawężenie pomocy byłoby niesprawiedliwe, a także mało efektywne. Mało efektywne, ponieważ – doskonale pokazuje to przykład Krakowa, gdzie 30-40 proc. pyłów to napływ spoza miasta – powietrze nie zna granic i usunięcie źródeł emisji w jednej tylko miejscowości nie wystarcza, aby skutecznie rozwiązać w niej problem zanieczyszczenia powietrza. Zanieczyszczenia będą bowiem napływać do niej z okolicznych gmin oraz innych miast, a nawet z sąsiednich województw”, możemy przeczytać w liście.

Wśród miast, dla których zabrakło miejsca w programie, znajduje się m.in. Nowy Targ oraz Rabka Zdrój. Zdaniem PAS punktowe działania nie przyniosą zamierzonych efektów i przyniosą spore rozczarowania.

Dodaj komentarz


Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

Mogą Ci się także spodobać

Codzienny raport smogowy – 17.11.

Dziś według Polskiego Indeksu jakości powietrza w większości miast jest dobrze (PM10 – 21-60, PM2.5 -13-36), ale czy naprawdę tak jest? Wystarczy spojrzeć jakie są dopuszczalne poziomy stężeń dla pyłów zalecane przez Światową Organizacji Zdrowia by stwierdzić, że nasz krajowy indeks jest bardzo liberalny.

Codzienny raport smogowy – 18.11.

Dziś w większości Polskich miast jest źle, pyły zawisły w powietrzu. Co to oznacza dla zdrowia? Cząsteczki o średnicy 10 mikrometrów (ok. jednej piątej grubości ludzkiego włosa) mogą docierać do górnych dróg oddechowych, a poniżej 2,5 mikrometra (PM 2,5), które mają 1/30 średniej szerokości ludzkiego włosa, przez swoje niewielkie rozmiary mogą wnikać głęboko do płuc, a nawet do krwiobiegu.