Polski Alarm Smogowy zwraca się do wiceministra Piotra Woźnego

Polski Alarm Smogowy (PAS) jest organizacją, która uświadamia Polaków w kwestii zanieczyszczeń powietrza i wywiera wpływ na działania polityków, czego efektem jest np. wprowadzanie tzw. ustaw antysmogowych dla poszczególnych regionów.

Tym razem działacze Polskiego Alarmu Smogowego napisali list do Piotra Woźnego, który zajmuje się koordynacją działań przeciwko zanieczyszczeniom powietrza w Polsce. Został on mianowany przez Mateusza Morawieckiego na stanowisko wiceministra przedsiębiorczości i technologii, a jego głównym zadaniem jest walka ze smogiem.

PAS w liście zauważa, że program SmogStop opracowany przez rząd jest zbyt okrojony, co nie pozwoli osiągnąć zamierzonych rezultatów. Głównym problemem jest liczba miast objętych programem, która zdaniem wielu nie jest wystarczająca.

Program SmogStop będzie realizowany w 23 miastach Polski. Jest to o 10 mniej od liczby polskich miejscowości zawartych w raporcie przygotowanym przez WHO, który wskazywał miasta z najgorszą jakością powietrza.

Obawiamy się, że wsparcie rządu ograniczy się do garstki wybranych gmin i nie powstanie krajowy program dostępny dla wszystkich miejscowości, w których wdrażane są uchwały antysmogowe. Takie zawężenie pomocy byłoby niesprawiedliwe, a także mało efektywne. Mało efektywne, ponieważ – doskonale pokazuje to przykład Krakowa, gdzie 30-40 proc. pyłów to napływ spoza miasta – powietrze nie zna granic i usunięcie źródeł emisji w jednej tylko miejscowości nie wystarcza, aby skutecznie rozwiązać w niej problem zanieczyszczenia powietrza. Zanieczyszczenia będą bowiem napływać do niej z okolicznych gmin oraz innych miast, a nawet z sąsiednich województw”, możemy przeczytać w liście.

Wśród miast, dla których zabrakło miejsca w programie, znajduje się m.in. Nowy Targ oraz Rabka Zdrój. Zdaniem PAS punktowe działania nie przyniosą zamierzonych efektów i przyniosą spore rozczarowania.

Dodaj komentarz


You May Also Like

Rząd wystraszył się Unii i zmienił zdanie. Będą wiatraki i dekarbonizacja

Starsi Czytelnicy pamiętają pewnie zabawę z dawnego „Przekroju” pod tytułem „Wytęż wzrok i znajdź x szczegółów, którymi różnią się oba rysunki”. Wytężyliśmy się maksymalnie i poszukaliśmy różnic pomiędzy Krajowym Planem na Rzecz Energii i Klimatu przesłanym Brukseli oraz Polityką Energetyczną Państwa 2040 przeznaczoną na użytek krajowy. Okazało się, że w kilku punktach istotnie się różnią.

Codzienny raport smogowy – 16.01.

Nadal możemy cieszyć się kolejnym porankiem bez smogu. Nie dopisuje jednak pogoda – dziś warto wziąć parasolkę ze względu na deszcz. Dokuczać będzie również topniejący śnieg. Jeśli spędzacie ferie w górach, to odłóżcie ewentualne wyjście na szlaki – TOPR ostrzega, ponieważ po raz kolejny w tym sezonie wprowadzono 4 stopień zagrożenia lawinowego (zamknięta została nawet droga do Morskiego Oka), a GOPR niedawno w rejonie Pilska prowadził trudną, nocną akcję ratunkową. Pamiętajcie, że ostrzeżenia dotyczą nie tylko Tatr, ale także Beskidów i Pienin.