Dotacje na termomodernizacje  i OZE na Śląsku

Śląsk otrzymał ponad 173 mln złotych dotacji na instalacje OZE oraz termomodernizacje budynków mieszkalnych i użyteczności publicznej. Pieniądze pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego (RPO) Województwa Śląskiego i pomogą w realizacji aż 85 projektów.

Konkurs na dotacje rozstrzygnął Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego. Pieniądze z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego, poddziałania 4.3.1 „Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w infrastrukturze publicznej i mieszkaniowej – ZIT” otrzyma aż 85 projektów. Ich cel to podniesienie efektywności energetycznej budynków mieszkalnych oraz użyteczności publicznej, a także likwidacja niskiej emisji zanieczyszczeń. Pomóc w tym powinna termomodernizacja (np. kompleksowe ocieplenie oraz wymiana stolarki okiennej i drzwiowej), a także budowa instalacji odnawialnych źródeł energii.

Za sprawą unijnych funduszy do końca 2019 roku termomodernizacja zostanie wykonana aż w 21 budynkach miejskich w Katowicach. Łączny koszt prac to 44,5 mln złotych, z czego 22,2 mln zł pochodzą z RPO.

Po rozstrzygnięciu konkursu Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego zapowiedział kolejny nabór w ramach tego samego poddziałania (4.3.1). Wnioski z propozycjami projektów termomodernizacji i instalacji OZE można składać do końca grudnia 2018 roku. Do przyznania jest aż 68 mln złotych, które mogą pokryć nawet 95% kosztów kwalifikowanych. O fundusze mogą starać się: jednostki samorządu terytorialnego, związki i stowarzyszenia, organizacje pozarządowe, szkoły wyższe, spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, towarzystwa budownictwa społecznego, a także jednostki z sektora finansów publicznych lub wykonujące działalność leczniczą.

Dodaj komentarz


Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

You May Also Like

Rząd wystraszył się Unii i zmienił zdanie. Będą wiatraki i dekarbonizacja

Starsi Czytelnicy pamiętają pewnie zabawę z dawnego „Przekroju” pod tytułem „Wytęż wzrok i znajdź x szczegółów, którymi różnią się oba rysunki”. Wytężyliśmy się maksymalnie i poszukaliśmy różnic pomiędzy Krajowym Planem na Rzecz Energii i Klimatu przesłanym Brukseli oraz Polityką Energetyczną Państwa 2040 przeznaczoną na użytek krajowy. Okazało się, że w kilku punktach istotnie się różnią.

Codzienny raport smogowy – 17.01.

Pogoda się uspokoiła, czyżby to zwiastowało powrót smogu? Na mapie coraz mniej zielonych punktów. W poniedziałek wystartował Wrocławski Indeks Powietrza, jest to odpowiedź na apel Dolnośląskiego Alarmu Smogowego w sprawie informowania mieszkańców o prawdziwej skali zagrożeń w obszarze jakości powietrza. Niecierpliwie czekamy na bardziej restrykcyjne normy dla całego kraju.