Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Dr Jane Goodall wzorem dla nowej, zrównoważonej lalki Barbie

Dr Jane Goodall wzorem dla nowej, zrównoważonej lalki Barbie

Dr Jane Goodall, światowej sławy przyrodniczka i działaczka na rzecz ochrony środowiska, stała się wzorem dla kultowej Barbie. Lalka powstała z recyklingu plastiku wyłowionego z oceanu i posiada certyfikat CarbonNeutral. W ten sposób firma Mattel uhonorowała kolejne dziesięciolecie pracy Jane Goodall, jej przełomowe badania i bohaterskie osiągnięcia. 

Reklama

Lalka Barbie inspirowana dr Jane Goodall 

Firma Mattel, twórca kultowych lalek Barbie, zapowiedziała kolekcję Inspiring Women Doll wykonaną z recyklingu i biomateriałów. Seria ma składać hołd odważnym bohaterkom, które stały się wzorem dla zmiany w świecie.  

Pierwsza lalka powstała we współpracy z Instytutem Jane Goodall i przypomina najbardziej znaną przyrodniczkę w historii. Lalka Barbie inspirowana Jane Goodall ma na sobie strój w kolorze khaki, w ręku trzyma notes, a na szyi ma zawieszoną lornetkę. Towarzyszy jej David Greybeard – szympans, któremu poświęciła swoje pierwsze badania naukowe. 

z xKDT4CAW k1FY7Pvbu4BZYpsiXN4zE90JPYxUxhJzjlH1HoZUxSNWro2P3 WYJgpfXYPRqY39JVcKKivl9hgK5FMyh5WTGy3Lhz0DwmmQmaI0Kpw3HMutcYRh5mMSwJte3mcz o6ScztjB 91dABU
Lalka Barbie inspirowana Jane Goodall/ źródło: Jane Goodall Institute/Handout/Reuters

Przez całą moją karierę chciałam inspirować dzieci do ciekawości i odkrywania otaczającego ich świata – tak jak wtedy, gdy po raz pierwszy podróżowałam do Tanzanii 62 lata temu. Cieszę się, że mogę współpracować z Barbie oraz zachęcać dzieci do uczenia się od swojego środowiska i poczucia, że mogą coś zmienićpowiedziała dr Jane Goodall

Kim jest Jane Goodall? 

Dr Jane Goodall to światowej sławy badaczka zwierząt, czołowa eksperta od zachowań szympansów. Jej przełomowym osiągnięciem są badania prowadzone w latach 60. w Parku Narodowym Gombe Stream, gdzie obserwowała życie społeczne i rodzinne szympansów. Zauważyła wiele podobieństw między małpami a ludźmi, w szczególności fakt, że mają unikalne, indywidualne osobowości. Badania Goodall zaprzeczyły antropocentrycznym przekonaniom, że wyłącznie ludzie mogą racjonalnie myśleć, budować narzędzia, komunikować się czy odczuwać emocje. W 1977 roku badaczka założyła Instytut Jane Goodall, który jest najważniejszym ośrodkiem działającym na rzecz ochrony szympansów i ich siedlisk. 

teN0 M92NpSbdZ6MAIXkdPmOnvjrJLncj69G4tHSwOjQjQOoVhV6vRDutAgc 37F337EFmCyNgxw5iEjcFXM9p mZ1kH4 WjQeyJ HaSk60eady4G346CacOnftm4o8c8Gj023iVZg8Fw6SvU k
Jane Goodall/ Fot. Johanna Lohr/ Źródło: Wikimedia Commons 

Zrównoważona lalka Barbie 

Lalka Jane Goodall to pierwsza zrównoważona lalka z serii Inspiring Woman Doll. Kolekcja ma “składać hołd odważnym kobietom, które podjęły ryzyko, zmieniły zasady i wyznaczyły drogę kolejnym pokoleniom do większych marzeń niż kiedykolwiek wcześniej”. Jane Goodall dołączyła do takich postaci jak Maya Angelu, Ida B. Wells, Eleonora Roosevelt czy Helen Keller. 

Lalka Jane Goodall jest wykonana z recyklingu plastiku wyłowionego z oceanu i posiada certyfikat CarbonNeutral zapewniony przez Climate Impact Partners. W tym celu Mattel dołączyło do projektów zalesiania Ghany, doliny Missisipi i odbudowy lasów rodzinnych w Australii w ramach kompensaty emisji 189 ton CO2e. 

Wiemy, że zrównoważony rozwój jest głównym problemem dla przyszłych pokoleń i jesteśmy dumni, że możemy zaprezentować nasze pierwsze zrównoważone lalki Barbie Inspiring Women and Career of the Year Eco-Leadership Teampowiedziała Lisa McKnight, wiceprezes wykonawcza Barbie and Dolls, Mattel.

Do 2030 roku twórca lalek Barbie chce osiągnąć 100% produkcji z recyklingu lub biomateriałów. 

Źródło: Jane Goodall Institute 

Fot. główne: Lalka Barbie inspirowana postacią Jane Goodall. Źródło: Jane Goodall Institute/Handout/Reuters

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.