Duńczycy pomogą Polakom w rozwoju energetyki wiatrowej?

Polski rząd deklaruje wciąż chęci rozwoju energetyki wiatrowej – punktem kulminacyjnym tego planu ma być powstanie morskiej farmy wiatrowej na Morzu Bałtyckim. Gdyby udało się to zrealizować, Polska stałaby się o wiele bardziej niezależna energetycznie niż do tej pory.

Budowa morskiej farmy ma sens, co pokazują informacje odnośnie produkcji energii z wiatru. Polska była w stanie wytworzyć 1/5 potrzebnej energii w ciągu doby z pomocą turbin wiatrowych w wietrzne dni. Potencjał w naszej rodzimej inwestycji widzą również zagraniczne firmy, które chcą włączyć się w budowę wspomnianych farm, widząc w tym możliwość powiększania swoich zysków.

Jedną z nich firm jest duński DONG. Wedle informacji, jakie ostatnio pojawiły się w mediach, firma ta pragnie inwestować w morskie elektrownie wiatrowe na polskich wodach terytorialnych Morza Bałtyckiego. Polski rząd nie jest do tego rozwiązania przekonany, lecz Duńczycy mają możliwości, dzięki którym mogą przekonać Polaków. Chodzi o Korytarz Norweski, który z punktu widzenia Polaków jest niezwykle istotną inwestycją. Gdyby doszło do jego realizacji, Polska być może miałaby szansę na całkowite uniezależnienie się od dostaw rosyjskiego Gazpromu. Duńczycy oferują więc swoją pomoc w negocjacjach w zamian za wejście firmy DONG na polskie terytorium i budowę morskich farm wiatrowych. Współpraca w zakresie energetyki wiatrowej miałaby pomóc Polakom w osiągnięciu finalnego porozumienia odnośnie do Korytarza Norweskiego przy wsparciu Duńczyków, które byłoby cenne przy próbie uzyskania satysfakcjonującego Norwegię, Polskę oraz Danię kompromisu.

Dania to jedno z państw, z których Polska mogłaby brać przykład w aspekcie energetyki odnawialnej. Sama energia wiatrowa odpowiada za produkcję nieco ponad 40% energii potrzebnej Duńczykom. W kraju ze stolicą w Kopenhadze istnieją także elektrownie wodne oraz wykorzystywane są rozwiązania solarne. Duńczycy wydają się więc odpowiednim partnerem, który mógłby nasz kraj pokierować w stronę odnawialnej energii krok po kroku, dając cenne rady oparte na własnych doświadczeniach.

    Dodaj komentarz

Poprzedni artykuł

Skandynawskie stolice połączone siecią ładowania EV

Następny artykuł

Pekin walczy ze spalinami

Mogą też Ci się spodobać...Tagi: , , , , , , ,