Duńska turbina, która bije rekordy

Postęp dotyka niemal każdej gałęzi przemysłu oraz przedsiębiorstw – również tych związanych bezpośrednio z Odnawialnymi Źródłami Energii. Początkowo, kiedy zielona energia pochodząca z wiatru dopiero zaczynała budować swoją popularność, turbiny wiatrowe nie były tak wydajne jak obecnie. Rozwój technologiczny dotarł także na farmy wiatrowe, a jednym z jego efektów jest, chociażby ostatni rekord odnotowany w Danii.

Niespełna 220-metrowa turbina o wadze 35 ton, znajdująca się na morskiej duńskiej farmie wiatrowej w pobliżu wybrzeża Østerild wygenerowała pierwszego grudnia ubiegłego roku 216 tysięcy kWh. Jest to rekordowa ilość, bowiem jak na ten moment nie odnotowano większej ilości energii wypracowanej przez pojedynczą turbinę w ciągu 24 godzin. Dla zobrazowania z jak dużymi liczbami mamy do czynienia, podobna ilość energii jest wykorzystywana przez przeciętne amerykańskie gospodarstwo w ciągu 20 lat!

Turbina ta jest efektem współpracy pomiędzy Vestas Wind Systems i Mitsubishi Heavy Industries. Firmy te wciąż się rozwijają, tworząc nowe projekty. Pod koniec 2016 roku zaprezentowały one prototypową turbinę o mocy 9 MW. To doskonale obrazuje, jak szybko rozwija się branża OZE, poprzez coraz nowsze technologie wykorzystywane do produkcji potrzebnych komponentów. Model, który pobił rekord to turbina V164-8.0 MW. Robi ona wrażenie nie tylko pod kątem specyfikacji, lecz również optycznie. Każda z jej trzech łopat ma 80 metrów, a wysokość wiatraka z maksymalnie wysuniętą w górę łopatą to 220 metrów.

To, że rekord został ustanowiony w Danii, nie jest przypadkiem. Kraj ten doskonale wykorzystuje warunki panujące na swoim terytorium, poprzez liczne farmy wiatrowe, zarówno morskie, jak i lądowe. Za sporą popularnością tego typu rozwiązań idą również innowacje, w tym coraz to nowocześniejsze turbiny.

    Dodaj komentarz

Poprzedni artykuł

Lekarstwo na smog

Następny artykuł

Blok gazowo-parowy PGE w Gorzowie oddany do użytku

Mogą też Ci się spodobać...Tagi: , , , , ,