Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Dzień Ochrony Słoni.QUIZ

Dzień Ochrony Słoni.QUIZ

Słonie, największe zwierzęta lądowe żyjące na Ziemi w naturalnym środowisku, nie ma wrogów poza człowiekiem. Zarówno słonie afrykańskie, jak i azjatyckie, znajdują się w czerwonej księdze gatunków zagrożonych wyginięciem (IUCN). W tym wyjątkowym dniu warto nie tylko sprawdzić swoja wiedzę o tych majestatycznych zwierzętach, ale także dowiedzieć się, w jaki sposób można im pomóc.

Reklama

Dzień Ochrony Słoni obchodzony 16 kwietnia został ustanowiony na pamiątkę utworzenia 250-hektarowego Elephant Nature Park w Tajlandii Północnej. Naukowcy szacują, że jeszcze sto lat temu populacja słoni afrykańskich liczyła do 5 do 10 mln osobników. W 2012 r. było ich już tylko ok. 400-500 tys. Obok kłusownictwa (dla mięsa, skóry i kości słoniowej), największym zagrożeniem dla słoni pozostaje utrata i fragmentacja siedlisk spowodowana ekspansją ludności.  Problem dotyczy zarówno słoni afrykańskich, jak i azjatyckich. Obydwa gatunki znajdują się w czerwonej księdze gatunków zagrożonych IUCN.

powered by Typeform

Współcześnie, tak jak dawniej, wiele słoni przebywa w niewoli. Szacuje się, że jest ich minimum 12 do 15 tysięcy. Słonie te znajdują się w ogrodach zoologicznych i cyrkach na całym świecie, wiele z nich pracuje również w turystyce, są wykorzystywane przy obchodach różnych świąt i obrzędów w Azji, ale także do pracy fizycznej. Do tej pory niestety nie ustanowiono żadnych międzynarodowych przepisów dotyczących warunków życia słoni w niewoli.

Jak można wpłynąć na sytuację słoni?

Aby chronić naturalne siedliska słoni, a co za tym idzie także same zwierzęta, wybierajmy produkty, które nie zawierają oleju palmowego – wielkie plantacje palmy oleistej często zakładane są na terenach będącymi siedliskami słoni. Analogiczna sytuacja dotyczy również plantacji kawy, dlatego warto kupować ziarna od małych spółdzielni, które posiadają certyfikat sprawiedliwego handlu.

Nigdy nie kupuj produktów z kości słoniowej! Wiele z nich mogło zostać wyprodukowanych z kości pozyskanych przez kłusowników! Takie postanowienie możesz zadeklarować tutaj. Zrezygnuj także z chodzenia do cyrku, zwłaszcza z tresurą – warto podpisać petycję o wprowadzenie ustawowego zakazu wykorzystywania zwierząt w cyrkach w całym kraju.

Bezpośrednim wsparciem dla słoni może być także niewielka darowizna, przekazana na konto jednej z organizacji zajmujących się ochroną słoni. Jedną z nich jest np. The David Sheldrick Wildlife Trust.

Źródła: wwf.pl, tvnmeteo.tvn24.pl, newsweek.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.