Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Dzień Psa Ratowniczego. QUIZ

Dzień Psa Ratowniczego. QUIZ

Międzynarodowy Dzień Psa Ratowniczego został ustanowiony przez IRO (The International Rescue Dog Organisation) w 2008 roku, a jego obchody przypadają na ostatnią niedzielę kwietnia. Z tej okazji przedstawiamy kilka faktów z życia tych bohaterskich zwierząt, a przygotowany przez nas quiz wiedzy tym razem dedykujemy najmłodszym!

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama
powered by Typeform

Psy w ratowanie ludzkiego życia zaangażowano ponad 200 lat temu – mnisi w założonym przez siebie schronisku na Wielkiej Przełęczy Świętego Bernarda w Alpach Pennińskich, według legend, do ratowniczej służby przyuczali psy będące odmianą bernardyna. Zwierzęta miały odnajdywać zagubionych wędrowców i sprowadzać ich do klasztoru.

Historycznym i najbardziej znanym psem ratowniczym, który uratował życie ponad 40 osobom był pies Barry żyjący w latach 1800-1814. Po jego śmierci wykonano odlew figury psa, który to zajmuje honorowe miejsce w Muzeum Narodowym w Bernie. Wizerunek psa bernardyna z baryłką rumu jest do dziś rozpoznawalny na całym świecie jako symbol psa ratownika, symbol bezgranicznej ofiarności zwierzęcia dla człowieka. Prawdziwe szkolenie psów ratowniczych zaczęło się jednak dopiero podczas pierwszej i drugiej wojny światowej.

Cechy psa ratowniczego

Pies ratowniczy zastępuje pracę 150 ludzi. Potrafi wyczuć zapach osoby nawet z odległości 800 m, a także przemieszczać się z dużą prędkością w dzień i noc. Dziś rozróżnia się poszczególne typy psów ratowniczych – wśród nich znajdują się psy poszukiwawcze i terenowe, gruzowe, lawinowe i wodne.

O tym, czy dany pies może zostać ratownikiem i jaki typ pracy będzie wykonywał, decyduje nie tylko rasa, ale także usposobienie i charakter. Każdy pies ratowniczy musi odznaczać się nie tylko odpowiednią wielkością odnośnie stawianych mu zadań, ale przede wszystkim odwagą, inteligencją oraz całkowitym brakiem objawów agresji odnośnie człowieka. W akcji ratunkowej nigdy jednak nie uczestniczy sam pies. Do tego, żeby ocalić ludzkie życie konieczna jest obecność przewodnika, który za pomocą odpowiednich komend koordynuje zachowanie psa.

Psy ratownicze w Polsce

W naszym kraju w charakterze pracy ratowniczej psy wykorzystywane są przede wszystkim przez placówki WOPR, GOPR oraz przez specjalnie utworzone do tej pracy jednostki współpracujące ze Strażą Pożarną. W Polsce Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 04.II.2005 roku określa, które rasy psów mogą być szkolone w zakresie ratownictwa. Rozporządzenie ścisły sposób wyznacza 19 ras. Są to:

Labrador retriever

Golden retriever;

Flat coated retriever;

Owczarek niemiecki;

Owczarek belgijski Groenendael;

Owczarek belgijski Tervuerren;

Owczarek belgijski Malinois

Owczarek szkocki collie;

Border collie;

 Seter szkocki Gordon;

Airedale terrier;

Hovawart;

Sznaucer średni;

Sznaucer olbrzym;

Springer spaniel;

Foxterier;

Terier walijski;

Terier irlandzki;

Owczarek szetlandzki (sheltie).

W jednym ze swych punktów rozporządzenie zaznacza jednak, że „W przypadku stwierdzenia indywidualnych wrodzonych predyspozycji psa do pracy ratowniczej Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej może wyrazić zgodę na zakup i szkolenie psa innej rasy niż wymienione w ust. 3.

Źródła: psy-pies.com, wp.pl, wamiz.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.