Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Przegląd wydarzeń tygodnia: OZE i ekologia – 20.04. – 26.04.

Przegląd wydarzeń tygodnia: OZE i ekologia – 20.04. – 26.04.

Niestety, ten tydzień zdominowały informacje na temat suszy oraz pożaru Biebrzańskiego Parku Narodowego. Zachęcamy więc do przeczytania wywiadu z rzeczniczką Lasów Państwowych na temat ochrony przeciwpożarowej krajowych terenów leśnych. W przeglądzie również informacje o tym, jak się mają w Polsce projekty OZE, co kandydaci na prezydenta naszego kraju mają do powiedzenia o energetyce i ekologii oraz jakie możliwości zyskają właściciele pojazdów elektrycznych z nową usługą Nexity. Słyszeliście już o tym, że Bolt uruchomił elektryczne hulajnogi – można na nich pośmigać w Warszawie i Krakowie, a mieszkańcy Jalandhar w Indiach po raz pierwszy od dekad byli wstanie zobaczyć oddalone o 200 km Himalaje. Dlaczego? Spadł poziom zanieczyszczeń powietrza.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Mieszkańcy Jalandhar w Indiach po raz pierwszy od dekad byli wstanie zobaczyć oddalone o 200 km Himalaje. Masyw gór stał się widoczny, kiedy wprowadzono obostrzenia w poruszaniu się w Indiach w związku z zapobieganiem pandemii koronawirusa. W konsekwencji poziom zanieczyszczenia powietrza spadł, a przez to smog przestał zakrywać odległe na widnokręgu widoki.

22 kwietnia miała miejsce debata ekologiczna kandydatów na prezydenta Polski. Udział w niej wzięli Małgorzata Kidawa-Błońska, Robert Biedroń, Krzysztof Bosak, Szymon Hołownia oraz Władysław Kosiniak-Kamysz. Debata odbyła się wirtualnie, za pomocą komunikacji internetowej. Kandydaci przedstawiali swoje postulaty związane z transformacją energetyczną, problemem suszy i zmianami w gospodarce wodnej, problemem zmian klimatycznych oraz smogu, a także ochroną dzikich zwierząt i kwestią hodowli przemysłowych i chowu klatkowego. Jak myślicie, kiedy Polska odejdzie od węgla?

Katastrofy ekologiczne

Pożary w Polsce – w wywiadzie dla Świata OZE, Anna Malinowska, rzecznika Lasów Państwowych, zwraca uwagę, że codziennie dochodzi do 100 pożarów dziennie, a co gorsza, większość z nich jest efektem podpalenia. Ilość pożarów lasów w Polsce rośnie z roku na rok – w 2019 roku więcej było ich tylko w Hiszpanii i Portugalii.

IMGW odnotowało w 50 stacjach tak zwaną “niżówkę hydrologiczną”. W wodach podziemnych doszło do poważnych spadków w poziomach wody, a to przekłada się na niski stan wód płytkich. Zjawisko to było zwykle odnotowywane w okresie letnim. Te zmiany oznaczają, że susza w Polsce będzie jeszcze bardziej niebezpieczna i jest poważnym zagrożeniem dla polskiej flory, a także dla gospodarki, w tym rolnictwa.

OZE

Międzynarodowa Agencja Energii Odnawialnej IRENA przedstawiła scenariusz transformacji energetycznej do 2050 roku – “Global Renewables Outlook”, w którym proponuje zwiększenie wydatków na transformację energetyczną związaną z przejściem na energię odnawialną. Według ich obliczeń przy przekazaniu 19 bln dolarów na ten cel, świat uzyskałby oszczędności rzędu 45 bln, a globalne PKB wzrosłoby o 2,4 proc (ok. 98 bln $). A jeśli świat zdecydowałby się na poważne inwestycje, dzięki którym powstrzymano by wzrost temperatury na poziomie maks. +2 stopnie C, musiałby wtedy wyłożyć 45 bln $, ale wtedy zaoszczędziłby 62 bln.

Instytut Energetyki Odnawialnej wskazał, że projekty fotowoltaiczne, pomimo pandemii koronawirusa i stanu epidemicznego w Polsce, nadal otrzymują pozwolenia budowlane oraz warunki przyłączeniowe. W tym roku było ich nawet więcej niż w 2017 roku. IEO zwraca także uwagę, że pozwolenia budowlane w I kwartale 2019 wydawano na mniej więcej tym samym poziomie i dlatego też, epidemia nie ma większego wpływu na sprawy formalne związane z projektami, które później są zgłaszane do aukcji OZE.

Informacje branżowe

Austriacki koncern Verbund wyłączył swoją ostatnią elektrociepłownię, w której spalano węgiel.  Wytwarzane w niej ciepło trafiało do sieci miasta Graz. Placówka nie została jednak całkowicie zamknięta – w przypadku nagłych potrzeb ciepłowniczych, Verbund będzie mógł tam uruchomić spalarnie gazu naturalnego. Austria w ciągu najbliższej dekady przejść całkowicie na energię odnawialną.

W ciągu pierwszych 3 miesięcy 2020 roku sprawność operacyjną zyskało 29 elektrowni OZE, które wygrały gwarancję sprzedaży energii w aukcjach OZE. 27 z nich to instalacje fotowoltaiczne. Uruchomiono także jedną elektrownię wiatrową oraz jedną biogazownię. Jak dotąd stan operacyjny zyskała tylko jedna farma fotowoltaiczna, która wygrała aukcję w 2019 roku. Pozostałe projekty dotyczą z lat wcześniejszych. 

Elektromobilność

Nexity inauguruje swoją ofertę w korzystaniu z infrastruktury dla elektromobilności – płatności za ładowanie realizowane w czasie rzeczywistym, zarówno dla użytkowników zarejestrowanych i niezarejestrowanych. Indywidualni klienci mogą płacić w formie “pass as you go”, zaś firmy i instytucje mogą się rozliczać w dogodnym systemie rozliczeniowym “post-paid”.

Bolt uruchomił możliwość przejazdów hulajnogą elektryczną w Warszawie i Krakowie. Choć większość marek oferujących podobne usługi jeszcze nie wdrożyło do użycia swoich urządzeń. Jednak w momencie, kiedy transport publiczny jest mocno ograniczony a wypożyczanie rowerów miejskich zakazana do odwołania, Bolt jednak może na tym zyskać. W samej stolicy połowę dostępnych hulajnóg elektrycznych należy właśnie do tej marki.

Nowinki technologiczne

Elektryki mają mniejszy ślad węglowy od samochodów spalinowych! Green NGO Transport & Environment przeprowadziła dokładne badania dotyczące emisji dwutlenku węgla, związanych z całym procesem budowania i eksploatacji samochodów elektrycznych. Okazało się, że niezależnie od jakości i pochodzenia produktów oraz miejsca użytkowania samochodu elektrycznego, w każdym przypadku mają mniejszy ślad węglowy od samochodów spalinowych.

Naukowcy z warszawskiej SGGW opracowali innowacyjny projekt filtra ochronnego z roślin, który mógłby posłużyć jako maseczka chroniąca przed zakażeniem wirusami. Eksperci szukają w tej chwili finansowania, by zrobić testy i uruchomić produkcję. Maseczka ma być wielokrotnego użytku, a rośliny zawarte w filtrze zdolne do fotosyntezy. 

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.