Austria bez energii węglowej

Austriacki koncern Verbund wyłączył swoją ostatnią elektrociepłownię. To była jedyna placówka w kraju, która jeszcze używała węgla do wytwarzania energii elektrycznej. Kolejnym celem Austrii jest całkowite przejście na energię odnawialną w ciągu najbliższej dekady. 

Elektrociepłownia znajduje się w Mellach w regionie Styrii (południowo wschodnia Austria). Uruchomiono ją w 1986 roku, a jej moc wynosiła 225 MWe i 230 MWt. Wytwarzane ciepło trafiało do sieci miasta Graz. Placówka nie została jednak całkowicie zamknięta – w przypadku nagłych potrzeb ciepłowniczych, Verbund będzie mógł tam uruchomić spalarnie gazu naturalnego. 

Fotowoltaika od Columbus Energy

Według ostatnich badań Eurostatu (2018) konsumpcja energii z odnawialnych źródeł energii w austryjackiej elektroenergetyce, ciepłownictwie oraz transporcie wynosiła 33,4 proc. Cel tego kraju opracowany na bieżący rok wynosił 34 proc. 

Dwa lata temu udział zielonej energii w austriackim miksie konsumpcji energii elektrycznej wynosił około 73 proc. Natomiast jeśli chodzi o wytwarzanie prądu, OZE odpowiadały za 80 proc. Głównym źródłem energii w Austrii są obecnie hydroelektrownie.

żródło: gramwzielone.pl