Co zrobić ze śmieciami z kwarantanny?

Tarcza Antykryzysowa ustaliła, kto ma się zajmować odpadami, które wytwarzają osoby na kwarantannie.  Nadal są jednak wątpliwości, czy nie zagrażają one osobom trzecim. Instytucje państwowe uspokajają, eksperci mówią o “odpadach medycznych”. Co zrobić ze śmieciami osób z podejrzeniem lub zakażonych koronawirusem?

Zgodnie z rekomendacją Państwowej Inspekcji Sanitarnej, odpady z kwarantanny należy traktować jako niewyjątkowe, czyli jako zwyczajne odpady komunalne. Czy takie śmieci zmieszane z innymi nie zwiększają jednak zagrożenia zakażeń koronawirusem?

Fotowoltaika od Columbus Energy

Śmieci z kwarantanny jako zmieszane

Ministerstwo Klimatu na mocy uchwalonego rozporządzenia w ramach zespołu ustaw tarczy antykryzysowej sugeruje, że odpady generowane przez osoby na kwarantannie powinny być pakowane do dodatkowego worka i wrzucane do kubła na “zmieszane”.  

Z kolei zdaniem ekspertów śmieci te powinny być traktowane jako “odpady medyczne” i zbierane w inny sposób. Jednak zgodnie z prawem tego rodzaju śmieci może wytwarzać wyłącznie jednostka lecznicza. Ten problem zauważa na łamach DGP Mateusz Karciarz z kancelarii Zygmunt Jerzmanowski i Wspólnicy. Ostatecznie tarcza nadała wojewodom prawo do decydowania, jak należy traktować odpady z miejsc kwarantanny i co z nimi należy zrobić.

Niektóre gminy oddolnie wprowadziły osobne traktowanie takich śmieci. We Włodowie osoby znajdujące się na kwarantannie pakują je do czerwonych worków i są one odbierane przez specjalne wyznaczone jednostki, po uprzednim zgłoszeniu. Dalej odpady trafiają do jednego miejsca do izolacji. 

źródło: portalkomunalny.pl, Dziennik Gazeta Prawna