Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Dzień Ptaków Wędrownych – jak chronić skrzydlatych migrantów, zanim będzie za późno?

Dzień ptaków wędrownych - święto wytrwałych migrantów

Dzień Ptaków Wędrownych – jak chronić skrzydlatych migrantów, zanim będzie za późno?

Każdego roku w drugą sobotę maja obchodzimy Światowy Dzień Ptaków Wędrownych. Święto zostało ustanowione przez ONZ w 2006 roku, aby przypominać o konieczności ochrony tych niezwykłych, zagrożonych gatunków. Warto chociaż tego jednego dnia pomyśleć jaką rolę pełnią w swoich ekosystemach oraz z jakimi wyzwaniami mierzą się podczas licznych wędrówek. 

925x200 1
Reklama

Ptaki wędrowne w Polsce

Polska jest bardzo ważnym punktem na mapie ptaków wędrownych. Krzyżują się na naszych polach, łąkach i lasach szlaki migracyjne łączące Afrykę, Azję i Europę. Właśnie ze względu na położenie oraz szczególne bogactwo przyrodnicze latem Polska staje się dla wielu ptaków miejscem odpoczynku, żerowania, a także lęgu. Najbardziej znane gatunki, które latem nawiedzają Polskę to:

  • Bocian biały – ptak-symbol. Po zimie spędzonej nad Nilem zawsze wraca, by potomstwo mogło urodzić się i dorosnąć w polskiej wsi.
  • Jaskółka dymówka – niewielka, ale szybka. Ornitolodzy zauważyli, że ze wszystkich ptaków najdłużej zwleka z podjęciem decyzji o migracji. Często widywana jeszcze w listopadzie.
  • Jerzyk – choć pierwotnie związany z lasami, dziś równie chętnie zamieszkuje miejskie budynki. Gniazdo lokuje w szczelinach budynków i jest bardzo rodzinnym ptakiem – często poluje gromadnie i lubi zakładać kolonie. Niektóre osobniki nie lądują przez 10 miesięcy!
  • Kukułka –  gdy kuka w maju, spodziewaj się urodzaju. Oprócz zwiastowania wiosny i optymalnych warunków dla rolników jest też znana ze zwyczaju porzucania swoich jaj do innych gniazd, by nie martwić się wychowywaniem. 
  • Żurawie – ze względu na swoje rozmiary i sposób życia, żurawie nie siadają na drzewach. Choć nazwa żuraw częściej kojarzy się dziś z portowym dźwigiem, to w naturze bardziej zachwycają swym majestatem. Ich charakterystyczny sposób poruszania się dał nam nazwę na dyskretne zerknięcia.

To tylko niektóre z gatunków, które przylatują do nas spędzić część roku. Wszystkich gatunków, które można spotkać w Polsce jest około 460. Przekłada się to według kwartalnika Ornis Polonica z 2015 roku na łączną liczbę od 84 do 106 milionów par ptaków zakładających w Polsce gniazda

Zagrożenia i potrzeba ochrony

Współczesne zmiany środowiskowe i działalność człowieka niosą wiele zagrożeń dla ptaków migrujących. Należą do nich: 

  • utrata siedlisk – urbanizacja, rolnictwo, osuszanie mokradeł
  • zderzenia z budynkami, szczególnie szybami
  • zanieczyszczenie środowiska (zwłaszcza pestycydy i plastik)
  • zmiany klimatyczne (mniejsza dostępność pokarmu)
  • kłusownictwo i nielegalne polowania (problem szczególnie częsty w Afryce i południowej Europie)

Ptaki odgrywają kluczową rolę w regulowaniu populacji owadów i drobnych ssaków, takich jak gryzonie. Oprócz tego ptaki wędrując z miejsca w miejsce przenoszą na swoich skrzydłach nasiona przyczyniając się do bioróżnorodności, a według niektórych badań ptaki wodne mogą także przyczyniać się do rozprzestrzeniania ikry ryb. Przenosząc ją przypadkowo w piórach lub na nogach. Spadek ich liczebności sygnalizuje poważne problemy ekologiczne, gdyż jako uzdolnione do lotu zwierzęta, szybko przenoszą się z miejsc zanieczyszczonych ekologicznie. 

Działania proptasie

Każdy z nas może pomóc ptakom wędrownym. Niektóre sposoby są bardzo proste. Wystarczy:

  • nie niszczyć gniazd
  • edukować innych
  • unikać stosowania pestycydów
  • tworzyć przyjazne miejsca, takie jak budki lęgowe
  • zabezpieczać szyby, tak aby ptaki rozpoznawały szybę jako przeszkodę i uniknęły kolizji 

Ptaki nie znają granic! Mogą bez przerwy podróżować łącząc kontynenty i wywołując uśmiech, tam gdzie się pojawiają. Choć ptaki nie uznają granic i potrafią pokonywać tysiące kilometrów, ich przetrwanie zależy dziś od granic naszej świadomości ekologicznej. Choć ptaki nie uznają granic i potrafią pokonywać tysiące kilometrów, ich przetrwanie zależy dziś od granic naszej świadomości ekologicznej. Warto pamiętać: chroniąc ptaki, chronimy też nasze środowisko, zdrowie i przyszłość planety. 

Zobacz też: Mur na granicy polsko-białoruskiej blokuje migrację rysi. Czy grozi im wymarcie?

Źródła: Fundacja Nasza Ziemia, Ornis Polonica, Komisja Faunistyczna, Jestem na pTAK,

Fot. Canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.