Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

E-pack – polska inteligentna paczka wielokrotnego użytku. Naszpikowana czujnikami “ustala winnych” jej zniszczenia

E-pack - polska inteligentna paczka wielokrotnego użytku. Naszpikowana czujnikami “ustala winnych” jej zniszczenia

E-pack – polska inteligentna paczka wielokrotnego użytku. Naszpikowana czujnikami “ustala winnych” jej zniszczenia

E-pack to innowacyjne opakowanie wielokrotnego użytku stworzone przez polskich naukowców. Z inteligentnej paczki korzystać będzie można nawet przez 5 lat! Przełomowa polska technologia ma liczne korzyści dla klimatu i środowiska.

Reklama

E-pack – innowacyjna paczka polskich naukowców

Czy wyobrażasz sobie paczkę, która nie potrzebuje żadnych etykiet logistycznych? Celem E-Packa jest wyeliminowanie zarówno papierowych opakowań, jak i naklejek. Prototyp inteligentnej paczki został już stworzony metodą druku i ma być niedługo przetestowany przez partnerską firmę z branży handlu internetowego.

Opakowanie przeznaczone jest głównie dla sektora e-commerce i zawiera w sobie wszystkie niezbędne informacje, bez konieczności produkowania nowych naklejek z informacjami. Inteligenta paczka umożliwi także zidentyfikowanie winnych uszkodzenia przesyłki.

Opakowanie wielokrotnego użytku pomoże chronić środowisko poprzez zminimalizowanie odpadów, a jego przydatność do użycia ma wynosić nawet 5 lat.  E-pack został stworzony przy współpracy trzech instytutów Sieci Badawczej Łukasiewicz: Poznańskiego Instytutu Technologicznego, Instytutu Mikroelektroniki i Fotoniki oraz Łódzkiego Instytutu Technologicznego. Całkowity budżet projektu to 5,2 mln zł

Twórcy myśleli początkowo nad możliwością ładowania paczki za pomocą złącza USB, ale ostatecznie zdecydowali się na zminimalizowanie interakcji użytkowników z elektroniką. Czujniki paczki mają ograniczać zużycie energii i pozwalać na długie działanie bez zasilania. Jak dokładnie działa E-pack polskich naukowców?

E-pack, czyli przyszłość e-commerce

Kierownik projektu dr inż. Michał Grabia w rozmowie z Business Insider Polska wyjaśnia, że E-pack wyposażony jest w “elektroniczny zamek”, który umożliwia otwarcie paczki za pomocą telefonu komórkowego. 

Wymiary E-Pack mają być dopasowane do standardowych skrzynek w paczkomatach. Obok paczkomatów zamontowane zostaną opracowane już specjalne wrzutnie. Umożliwią one zwrócenie inteligentnego opakowania, po wyciągnięciu z niego przesyłki. 

Zaletą zamontowanych w paczce czujników ma być dokładna identyfikacja momentu, w którym paczka została uszkodzona. Dzięki temu kurierzy będą ostrożnie obchodzić się z przesyłkami. Uzyskanie szczegółowych informacji o przesyłce, takich jak poziom wstrząsów bądź upadków przesyłki, ułatwi rozpatrywanie reklamacji

– Kiedy przesyłki przestaną być anonimowe i będzie można łatwo wykazać, kto je uszkodził, pojawi się poczucie odpowiedzialności zauważa w rozmowie z Business Insider Polska dr Grabia.

E-pack pozwoli także sprawdzić, czy w lepszy sposób nie można wykorzystać dostępnej przestrzeni ładunkowej. Jakie jeszcze zalety ma to rozwiązanie?

Korzyści dla portfela i środowiska

Wielokrotne wykorzystanie tego samego opakowania pozwoli również na ograniczenie śladu węglowego w procesach logistycznych, a przede wszystkim pomoże w obniżeniu produkcji niepotrzebnych odpadów. 

Paczki będą najprawdopodobniej oferowane także w formie najmu. Cena eksploatowania E-packa ma być porównywalna do korzystania z tradycyjnego kartonowego opakowania. To właśnie największe wyzwanie, który stoi często przed technologiami tego typu – sprawienie, by najnowsze rozwiązania były opłacalne cenowe w stosunku do konwencjonalnych i tanich metod oferowanych już przez rynek.

Twórcy rozwiązania nawiązali już także współpracę z firmą, która zajmie się wytwarzaniem i serwisowaniem paczek. Koszty produkcji na masową skalę mają być niewielkie ze względu na zastosowanie metody wtrysku, która wymaga jednak zakupu form wtryskowych na początkowym etapie inwestycji.

E-pack ma zostać niebawem oficjalnie zaprezentowane przez naukowców z Sieci Badawczej Łukasiewicza, którzy w kwestii swojej technologii pozostają w kontakcie z Pocztą Polską i firmami działającymi w branży e-commerce, takimi jak InPost.

Firma Rafał Brzozki wprowadziła już do użytku własne paczki wielokrotnego użytku. Chociaż nie mają tak zaawansowanej elektroniki, to opakowania EkoBox już teraz pozwalają ograniczać produkcję odpadów. 

źródło: pit.lukasiewicz.gov.pl, businessinsider.com.pl, zdj. główne – Canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.