EBOR nie będzie finansować energetyki węglowej

Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju zatwierdził nową pięcioletnią strategię energetyczną ukierunkowaną na czyste, bezpieczne i niedrogie dostawy energii. Bank nie będzie już finansować górnictwa węglowego ani produkcji energii elektrycznej z węgla.

Zgodnie z zapowiedziami bank przestanie też finansować wydobycie ropy naftowej i nie będzie finansować projektów wydobywczych ropy naftowej z wyjątkiem “rzadkich i wyjątkowych okoliczności, w których takie inwestycje zmniejszają emisje gazów cieplarnianych”.

Jak poinformowała dyrektor zarządzająca EBOR, Nandita Parshad, potrzebne są zdecydowane kroki, aby sprostać wyzwaniom związanym ze zmianami klimatycznymi i poprawą jakości powietrza. Jej zdaniem potrzebna jest do tego fundamentalna zmiana podejścia do kwestii związanych z wytwarzaniem energii i przejście od energetyki węglowej do źródeł odnawialnych.

Celem nadrzędnym strategii banku w sektorze energetycznym jest więc jego dekarbonizacja i doprowadzenie do zdecydowanego odejścia od najbardziej zanieczyszczających środowisko paliw. To także potrzeba inwestycji w inteligentne sieci energetyczne.

Z danych Allied Market Research wynika, że globalny rynek energii odnawialnej został wyceniony w 2016 roku na niemal 1,5 mld dolarów. Do 2025 roku jego wycena ma wzrosnąć do ponad 2,1 mld dolarów. Z kolei Global Market Insights przewiduje, że do 2024 roku rynek inteligentnych sieci energetycznych przekroczy wartość 70 mld dol.

Dodaj komentarz


You May Also Like

Rząd wystraszył się Unii i zmienił zdanie. Będą wiatraki i dekarbonizacja

Starsi Czytelnicy pamiętają pewnie zabawę z dawnego „Przekroju” pod tytułem „Wytęż wzrok i znajdź x szczegółów, którymi różnią się oba rysunki”. Wytężyliśmy się maksymalnie i poszukaliśmy różnic pomiędzy Krajowym Planem na Rzecz Energii i Klimatu przesłanym Brukseli oraz Polityką Energetyczną Państwa 2040 przeznaczoną na użytek krajowy. Okazało się, że w kilku punktach istotnie się różnią.

Chiny rosną w siłę, eksporterzy ropy tracą na znaczeniu

Chiny pełnią wiodącą rolę w dziedzinie energii odnawialnej i są obecnie największym na świecie producentem, eksporterem i instalatorem paneli słonecznych, turbin wiatrowych, baterii i pojazdów elektrycznych – tak wynika z najnowszego raportu Globalnej Komisji Geopolitycznej Przemian Energii, zaprezentowanego 11 stycznia w Abu Zabi. Na znaczeniu tracą liderzy rynku energetycznego opartego na paliwach kopalnych.