Ecosia – wyszukiwarka, która zysk z reklam przeznacza na sadzenie drzew

Wyszukiwanie w Ecosia odbywa się jak w każdej innej wyszukiwarce, ale z jedną zasadniczą różnicą – zysk z wyszukiwań wykorzystywany jest do sadzenia drzew tam, gdzie są one najbardziej potrzebne. Misją Ecosi jest zasadzenie 1 miliarda drzew do 2020 roku.

ecosia sadzenie drzew uganda

Fotowoltaika od Columbus Energy

W zgodzie z naturą

Ecosia słucha potrzeb natury, sadząc drzewa tylko w miejscach, które historycznie były zalesione. Firma, by przywrócić pierwotne środowisko, inwestuje jedynie w gatunki rodzime, które mogą rozwijać się w danym regionie. Wyjątkiem są gatunki przynoszące owoce dla lokalnej społeczności.

ecosia sadzenie drzew ghana

Skąd pieniądze?

Podobnie jak większość wyszukiwarek, Ecosia wyświetla reklamy obok zwykłych wyników wyszukiwania. Te reklamy, jak również zwykłe wyniki wyszukiwania Ecosi, są dostarczane przez wyszukiwarkę Bing. Gdy użytkownik kliknie jedną z tych reklam, Ecosia opłacana jest przez reklamodawców Bing.

Transparentna firma

Część przychodów przeznaczana jest na prowadzenie biura, a nadwyżki finansowe służą do finansowania projektów zalesiania. Berlińska wyszukiwarka wspiera także program ochrony lasów deszczowych prowadzony przez World Wide Fund For Nature (WWF). Ecosia chcąc być firmą transparentną, co miesiąc publikuje raporty biznesowe oraz udostępnia swoje projekty dotyczące nasadzeń drzew. Według licznika na ich stronie posadziła już ponad 38 milionów drzew, a każde kosztuje 0,2 euro.

Prywatność użytkowników

W odróżnieniu od najpopularniejszych wyszukiwarek Ecosia dba także o prywatność swoich użytkowników. Wszystkie dane związane z wyszukiwaniem są kasowane w przeciągu 48 godzin. Ten czas jest potrzebny, aby odfiltrować błędne i nieuczciwe kliknięcia w reklamy. To kolejny argument, który przemawia za tym, by zacząć używać tej ekologicznej wyszukiwarki.