Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Ecosia – wyszukiwarka, która zysk z reklam przeznacza na sadzenie drzew

Ecosia – wyszukiwarka, która zysk z reklam przeznacza na sadzenie drzew

Wyszukiwanie w Ecosia odbywa się jak w każdej innej wyszukiwarce, ale z jedną zasadniczą różnicą – zysk z wyszukiwań wykorzystywany jest do sadzenia drzew tam, gdzie są one najbardziej potrzebne. Do tej pory, dzięki użytkownikom internetu udało się zasadzić ponad 150 milionów roślin.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Ecosia – wyszukiwarka w zgodzie z naturą

Ecosia słucha potrzeb natury, sadząc drzewa tylko w miejscach, które historycznie były zalesione. Firma, by przywrócić pierwotne środowisko sadzi zróżnicowane lasy i inwestuje jedynie w gatunki rodzime, które będą rozwijać się najlepiej w danym regionie. Wyjątkiem są gatunki przynoszące owoce dla lokalnej społeczności.

Zespoł Ecosia realizuje projekty przywracania lasów w Tajlandii, Kamerunie, Nigerii, Gwatemali, Meksyku, Sudanie, Indonezji, czy Brazylii. Jak to działa?

Jak działa wyszukiwanie z Ecosia?

Model jest bardzo prosty – użytkownicy wyszukiwarki generują zysk z reklam, który trafia do Ecosi. Z tych przychodów firma sadzi drzewa.

Podobnie jak większość wyszukiwarek, Ecosia wyświetla reklamy obok zwykłych wyników wyszukiwania. Te reklamy, jak również zwykłe wyniki wyszukiwania Ecosi, są dostarczane przez wyszukiwarkę Bing. Gdy użytkownik kliknie jedną z tych reklam, Ecosia opłacana jest przez reklamodawców.

W 2022 roku Ecosia przekroczyła próg 150 milionów zasadzonych drzew aż 900 różnych gatunków. Na ten moment z wyszukiwarki korzysta ponad 20 milionów użytkowników. Dzięki temu udało się już przeznaczyć ponad 36 milionów euro na cel zalesiania i ochrony środowiska.

image 3
Projekt Ecosia w Etiopii/ źródło: Ecosia Press Pack

W odróżnieniu od najpopularniejszych wyszukiwarek Ecosia dba także o prywatność swoich użytkowników. Wszystkie dane związane z wyszukiwaniem są kasowane w przeciągu 48 godzin. Ten czas jest potrzebny, aby odfiltrować błędne i nieuczciwe kliknięcia w reklamy. To kolejny argument, który przemawia za tym, by zacząć używać tej ekologicznej wyszukiwarki.

Wyszukiwania nie zostawiają śladu węglowego

Według badań, każde wyszukiwanie w Google to 0.2g CO2e. Przy 350 wyszukiwaniach ślad węglowy wszystkich użytkowników tej wyszukiwarki wynosi aż 700 ton dwutlenku węgla każdego dnia.

Ecosia korzysta z paneli fotowoltaicznych, które dostarczają energię potrzebną dla wszystkich wyszukiwań swoich użytkowników.

Transparentna firma

Część przychodów przeznaczana jest na prowadzenie biura, a nadwyżki finansowe służą do finansowania projektów zalesiania. Berlińska wyszukiwarka wspiera także program ochrony lasów deszczowych prowadzony przez World Wide Fund For Nature (WWF).

Ecosia chcąc być firmą transparentną, co miesiąc publikuje raporty biznesowe oraz udostępnia swoje projekty dotyczące nasadzeń drzew. Według licznika na ich stronie, dzięki użytkownikom wyszukiwarki nowe drzewo sadzone jest co 1.3 sekundy.

Ecosie możesz pobrać za darmo przez stronę internetową. Ekologiczna wyszukiwarka jest dostępna również na urządzenia mobilne.

Źródło: Ecosia

Fot. główne: Ecosia Press Pack

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.