Egipt wybuduje farmę wiatrową

Farmy wiatrowe są najbardziej popularnym źródłem energii odnawialnej; wyprzedzają fotowoltaikę oraz inne, mniej popularne sposoby uzyskiwania energii. Stanowią one świetną alternatywę dla elektrowni węglowych, zanieczyszczających w znacznym stopniu środowisko. W ciągu ostatnich lat farmy wiatrowe zwiększyły swoją popularność, dzięki czemu coraz częściej są one budowane w krajach, które dotychczas nie były kojarzone z rozwojem energii odnawialnej.  Jednym z takich państw jest Egipt, gdzie władze podjęły decyzję o budowie elektrowni wiatrowej o mocy 250 MW.

Farma wiatrowa zostanie wybudowana w okolicach Zalewu Sueskiego przez konsorcjum złożone z przedsiębiorstw: Engie SA, Orascom Construction Ltd. oraz Toyota Tsusho Corporation. Szacunkowy koszt realizacji powyższej inwestycji wyniesie 400 milionów dolarów.

Energia elektryczna generowana przez powyższą farmę wiatrową będzie sprzedawana dla Egyptian Electricity Transmission Company na mocy podpisanego na 20 lat kontraktu. Prace nad budową mają rozpocząć się jeszcze do końca 2017 roku, a szacunkowy czas ich zakończenia wyniesie 24 miesiące.

Egipt jest krajem, który w najbliższych latach spodziewa się silnego wzrostu popytu na energię elektryczną, co będzie towarzyszyło jego rozwojowi gospodarczemu i społecznemu. Dzięki temu dużemu projektowi budowy elektrowni wiatrowej, ENGIE staje się ważnym graczem w trwającej transformacji egipskiego sektora energii odnawialnej – powiedział Bruno Bensasson, dyrektor generalny Engie SA.