Ekofiber na straży domowego ciepła

Branża produktów termoizolacyjnych ustawicznie poszerza się o nowe, bardzo funkcjonalne rozwiązania. Wśród nich można znaleźć wiele innowacyjnych metod, które są nie tylko skuteczne, ale także ekologicznie. O tego typu rozwiązaniach szerzej opowiedział Jacek Kraj z Ekofiber Kraków, firmy zajmującej się dociepleniami.

– W tym momencie znajdujemy się w pomieszczeniu, gdzie są prowadzone prace dociepleniowe. Jak widać, już w tych miejscach granulat został wdmuchany do istniejącej izolacji. Wykonywane jest to w następujący sposób: pracownik wykonuje otwór technologiczny w płycie kartongipsowej, sprawdza grubość instalacji, ustawia odpowiednio maszynę, aby uzyskać odpowiednie zagęszczenie materiału i granulat poprzez system węży jest wprowadzany w takie przestrzenie. Po wykonaniu docieplenia takiego skosu kółka z płyt kartongipsowych, które wcześniej zostały wycięte, są z powrotem wklejane. W takim miejscu klient musi sobie jedynie odtworzyć gładź i odmalować poddasze i cały proces odnowienia docieplenia poddasza jest zamknięty – zauważył Jacek Kraj.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Zastosowany do docieplenia granulat pozyskiwany jest z makulatury. Wykorzystywanie takiego właśnie materiału jest bardzo funkcjonalne: w przeciwieństwie np. do mat izolacyjnych, które nie zawsze są w stanie zapobiegać powstawaniu mostków termicznych, stosowanie wdmuchiwanego granulatu redukuje możliwość wystąpienia takich właśnie utrudnień, szczególnie w miejscach, gdzie inne rozwiązania nie spełniłyby należycie swojej roli, czyli np. w nietypowych skosach lub trudno dostępnych stropach dachowych.

Co więcej, takie rozwiązanie jest także bardzo ekologiczne – zużyty papier pochodzi bowiem z makulatury gazetowej poddanej recyklingowi. Specjalne środki impregnujące wykorzystane do produkcji granulatu sprawiają, że materiał ten jest odporny na grzyby, pleśnie oraz uciążliwe stworzenia, jak gryzonie oraz insekty żerujące w drewnie.

Nadejście pierwszych chłodów doskonale weryfikuje jakość i skuteczność docieplenia gospodarstw domowych. Warto o takie sprawy zadbać odpowiednio wcześniej, aby zima nie miała szansy pokazania nam swojej mroźniejszej strony.