Ociepl dom… makulaturą

Nadejście zimy bardzo często wymusza na właścicielach domów jednorodzinnych konieczność dodatkowego docieplenia budynków. Choć możliwości w tym zakresie jest mnóstwo, to warto zdecydować się na takie rozwiązanie, które będzie służyło przez wiele lat. Jednym z nich jest wykorzystanie materiałów izolacyjnych, które mogą być produkowane nawet z tak powszechnych rzeczy jak makulatura, nie tracąc przy tym niczego ze swoich właściwości izolacyjnych. O takim właśnie rozwiązaniu w wywiadzie udzielonym dla portalu Świat OZE opowiedział Jacek Kraj z firmy Ekofiber Kraków.

– Granulaty, które stosujemy, wytwarzane są z makulatury gazetowej. Jest ona dostarczana do producentów w formie zbitej, czyli pakowanych gazet (…). Sam proces wytwarzania granulatu od momentu dostarczenia makulatury gazetowej do producenta, do gotowego produktu, który jest transportowany do firmy wykonawczej, zajmuje od 40 minut do godziny – podkreślił Jacek Kraj.

Zwrócił on również uwagę na właściwości charakteryzujące granulat uzyskiwany z makulatury gazetowej. Dzięki wykorzystaniu odpowiednich środków impregnujących jest to bowiem materiał odporny nie tylko na grzyby i pleśnie, ale także na bytujące w drewnie insekty oraz gryzonie. Bardzo ważną cechą wyróżniającą korzystanie z tego typu granulatu jest możliwość wypełnienia nim każdej przestrzeni; jest to możliwe dzięki umieszczaniu go w miejscu docelowym poprzez wdmuchiwanie. Takie działanie sprawia bowiem, że warstwa izolacji jest jednorodna – i nie ma tutaj znaczenia, czy chodzi o nietypowe skosy czy stropy dachów, ponieważ granulat wypełni całkowicie każdą przestrzeń, nie tworząc przy tym kłopotliwych mostków termicznych.

Tego typu materiał izolacyjny cechuje także właściwe przekazywanie wilgoci; odprowadza ją bowiem na zewnątrz budynku i nie kumuluje jej w ocieplonych pomieszczeniach. Co ciekawe, skuteczność tego rozwiązania jest tak duża, że przy jego realizacji nie ma potrzeby korzystania z folii paroizolacyjnej.

Właściwa i rozsądna termomodernizacja jest jednym z najtańszych i najskuteczniejszych sposobów na docieplenie budynków. Według producenta powyższego granulatu inwestycja w jego produkty zwraca się całkowicie w czasie od 1,5 roku do 2,5 lat.

Dodaj komentarz


Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

Mogą Ci się także spodobać

Jak walczyć ze śmierdzącym problemem?

Ostatnio zaproponowane rozwiązania ustawy antyodorowej zostały odrzucone przez rząd. W związku z tym, jak informuje Główny Inspektorat Ochrony Środowiska, wznowiono prace nad kolejnym projektem. Kiedy powstaną i zostaną zatwierdzone ostateczne regulacje prawne, trudno stwierdzić.