Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Ekologiczna elektronika – europejski trend w Polsce

Ekologiczna elektronika – europejski trend w Polsce

Czy polski klient dojrzał do odpowiedzialnych zakupów, a ekologiczny biznes w naszym kraju ma szansę powodzenia? Młodzi założyciele ekologicznego startupu refurbed (wyróżnieni kilka tygodni temu przez Forbes Europe w zestawieniu najbardziej obiecujących młodych osób przed 30 rokiem życia – “30 under 30”) nie mają co do tego wątpliwości.

Reklama

Startup swoją działalność rozpoczął na początku 2017 r., od zera tworząc firmę, której, jak mówi jeden z jej założycieli – Kilian Kaminski, celem jest: “danie każdemu dostępu do ekologicznej elektroniki, która wygląda i działa jak nowa”. Pod koniec 2018 r. w refurbed pracowało już 23 osoby, a firma stanęła na podium podczas rozdania nagród Green Alley Award, jako jedna z najbardziej ekologicznych, a rok później zajęła 2 miejsce w kategorii Climate Impact na festiwalu Slush Festival.

A group of people posing for the camera

Description automatically generated

Założyciele refurbed: Od prawej – Peter Windischhofer, Kilian Kaminski, Jürgen Riedl.

Ekologiczna elektronika kluczem do sukcesu

Refurbishment – czyli proces całkowitej odnowy urządzeń – zaczął rozwijać się około 15 lat temu w środowisku biznesowym. Po okresie leasingowania laptopów, tabletów i telefonów trafiały one na wyspiska śmieci – teraz jest na to alternatywa. Partnerzy refurbed są często wyspecjalizowani w odnawianiu wyłącznie wybranych urządzeń i dają nowe życie kilku tysiącom sztuk sprzętu tygodniowo. Pozwala to na zapewnienie bardzo wysokiej jakości sprzętu. Elektronika dostępna na refurbed podlega procesowi odnowy, który składa się z nawet 40 etapów. Zarówno oprogramowanie, jak i fizyczne komponenty urządzeń, są testowane pod kątem ich sprawności. Jeśli jest to konieczne, wadliwe lub zużyte elementy wymieniane są na oryginalne lub certyfikowane komponenty, co sprawia, że urządzenia wyglądają i działają jak nowe.

Bezgraniczna redukcja emisji CO2

Całkowicie odnawiane urządzenia elektroniczne pozwalają w stosunku do zakupu nowego sprzętu na redukcję emisji dwutlenku węgla o 70%. – 70% to naprawdę dużo, ale pozostałe 30% nie dawało nam spokoju. Dlatego rozpoczęliśmy współpracę z Eden Reforestation Projects – mówi współzałożyciel refurbed. Dzięki tej kooperacji przy każdym zakupie dokonanym na refurbed organizacja sadzi jedno drzewo na Madagaskarze, Haiti lub w Nepalu, zgodnie z potrzebami środowiskowymi w danym regionie. Pozwala to na zrównoważenie również pozostałych 30% emisji CO2, które wynikają głównie z procesu odnowy oraz transportu urządzeń. Jednocześnie klienci mogą kupić urządzenia nawet 40% taniej w porównaniu do nowego sprzętu dostępnego w tradycyjnych sklepach.

Dlaczego Polska?

Założyciele platformy wydają się nie mieć wątpliwości, że Polska to dobry kierunek ekspansji:
Polska to ważny i duży europejski rynek o wysokiej dynamice wzrostu. Choć trend ekologiczny dopiero nabiera w kraju na sile, na pewno jest bardzo istotnym, nieuniknionym kierunkiem rozwoju i kwestią czasu jest, kiedy przeżyje swój prawdziwy rozkwit. Wchodząc do Polski, pod uwagę braliśmy też to, że im większa liczba ludności, tym większa ilość używanej elektroniki, a tym samym większy potencjał do ochrony klimatu poprzez sprzedaż całkowicie odnawianego sprzętu – wyjawia Kaminski. Refurbed nie poprzestaje jednak w rozwoju i na poszerzeniu działalności o polski rynek. Docelowo firma chce oferować swój sprzęt w całej Europie i od końca 2018 r. zaczęła działać już także we Włoszech.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.