1200x628 4
Reklama

Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Ekologiczna elektronika – europejski trend w Polsce

Ekologiczna elektronika – europejski trend w Polsce

Czy polski klient dojrzał do odpowiedzialnych zakupów, a ekologiczny biznes w naszym kraju ma szansę powodzenia? Młodzi założyciele ekologicznego startupu refurbed (wyróżnieni kilka tygodni temu przez Forbes Europe w zestawieniu najbardziej obiecujących młodych osób przed 30 rokiem życia – “30 under 30”) nie mają co do tego wątpliwości.

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Startup swoją działalność rozpoczął na początku 2017 r., od zera tworząc firmę, której, jak mówi jeden z jej założycieli – Kilian Kaminski, celem jest: “danie każdemu dostępu do ekologicznej elektroniki, która wygląda i działa jak nowa”. Pod koniec 2018 r. w refurbed pracowało już 23 osoby, a firma stanęła na podium podczas rozdania nagród Green Alley Award, jako jedna z najbardziej ekologicznych, a rok później zajęła 2 miejsce w kategorii Climate Impact na festiwalu Slush Festival.

A group of people posing for the camera

Description automatically generated

Założyciele refurbed: Od prawej – Peter Windischhofer, Kilian Kaminski, Jürgen Riedl.

Ekologiczna elektronika kluczem do sukcesu

Refurbishment – czyli proces całkowitej odnowy urządzeń – zaczął rozwijać się około 15 lat temu w środowisku biznesowym. Po okresie leasingowania laptopów, tabletów i telefonów trafiały one na wyspiska śmieci – teraz jest na to alternatywa. Partnerzy refurbed są często wyspecjalizowani w odnawianiu wyłącznie wybranych urządzeń i dają nowe życie kilku tysiącom sztuk sprzętu tygodniowo. Pozwala to na zapewnienie bardzo wysokiej jakości sprzętu. Elektronika dostępna na refurbed podlega procesowi odnowy, który składa się z nawet 40 etapów. Zarówno oprogramowanie, jak i fizyczne komponenty urządzeń, są testowane pod kątem ich sprawności. Jeśli jest to konieczne, wadliwe lub zużyte elementy wymieniane są na oryginalne lub certyfikowane komponenty, co sprawia, że urządzenia wyglądają i działają jak nowe.

Bezgraniczna redukcja emisji CO2

Całkowicie odnawiane urządzenia elektroniczne pozwalają w stosunku do zakupu nowego sprzętu na redukcję emisji dwutlenku węgla o 70%. – 70% to naprawdę dużo, ale pozostałe 30% nie dawało nam spokoju. Dlatego rozpoczęliśmy współpracę z Eden Reforestation Projects – mówi współzałożyciel refurbed. Dzięki tej kooperacji przy każdym zakupie dokonanym na refurbed organizacja sadzi jedno drzewo na Madagaskarze, Haiti lub w Nepalu, zgodnie z potrzebami środowiskowymi w danym regionie. Pozwala to na zrównoważenie również pozostałych 30% emisji CO2, które wynikają głównie z procesu odnowy oraz transportu urządzeń. Jednocześnie klienci mogą kupić urządzenia nawet 40% taniej w porównaniu do nowego sprzętu dostępnego w tradycyjnych sklepach.

Dlaczego Polska?

Założyciele platformy wydają się nie mieć wątpliwości, że Polska to dobry kierunek ekspansji:
Polska to ważny i duży europejski rynek o wysokiej dynamice wzrostu. Choć trend ekologiczny dopiero nabiera w kraju na sile, na pewno jest bardzo istotnym, nieuniknionym kierunkiem rozwoju i kwestią czasu jest, kiedy przeżyje swój prawdziwy rozkwit. Wchodząc do Polski, pod uwagę braliśmy też to, że im większa liczba ludności, tym większa ilość używanej elektroniki, a tym samym większy potencjał do ochrony klimatu poprzez sprzedaż całkowicie odnawianego sprzętu – wyjawia Kaminski. Refurbed nie poprzestaje jednak w rozwoju i na poszerzeniu działalności o polski rynek. Docelowo firma chce oferować swój sprzęt w całej Europie i od końca 2018 r. zaczęła działać już także we Włoszech.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.