Ekologiczna sieć ciepłownicza w Potęgowie

Kosztem 9 mln zł w miejscowości Potęgowo w powiecie słupskim powstanie ekologiczna sieć ciepłownicza. Dzięki dofinansowaniu z UE inwestycja nie zrujnuje miejscowego budżetu. Mieszkańcy Potęgowa zostaną ogrzani ciepłem, które dostarczy pobliska biogazownia. Całość inwestycji ma być zakończona w 2019 roku.

Opalana węglem i przestarzała ciepłownia pamięta lata 80 ubiegłego wieku. Była nie tylko przestarzała, ale szkodziła środowisku naturalnemu oraz mieszkańcom. Władze gminne stanęły przed nie lada wyzwaniem. Remontować starą czy wybudować nową, całkowicie przyjazną dla środowiska.

Strzałem w dziesiątkę okazał się pomysł wykorzystania energii cieplnej wytwarzanej przez biogazownię w nieodległym Darżynie. Zakład ten prowadzony przez prywatnego przedsiębiorcę wytwarza energię elektryczną, w której produkcji skutkiem ubocznym jest energia cieplna do tej pory usuwana do atmosfery.

Ciepłociąg łączący biogazownię i Potęgowo będzie miał 5 km długości, a inwestycja raz na zawsze pozwoli zapomnieć mieszkańcom gminy o zanieczyszczeniach spowodowanych korzystaniem z węgla. Jednym z czynników, który spowodował pozytywne nastawienie do inwestycji mieszkańców była obietnica zmniejszenia rachunków za ogrzewanie.

Wniosek o dofinansowanie ekologicznej ciepłowni złożony do Pomorskiego Urzędu Marszałkowskiego pokonał siedem innych ubiegających się o dofinansowanie.

Inwestycja zostanie zrealizowana w partnerstwie ze spółką Nadmorskie Elektrownie Wiatrowe Darżyno, która jest właścicielem biogazowni i która zobowiązała się, że w ramach współpracy zakupi niezbędne urządzenia potrzebne do przesyłu energii cieplnej.

    Dodaj komentarz

Poprzedni artykuł

Truciciele na cenzurowanym. Wnioski z raportu KE

Następny artykuł

Tysiące tesli z usterkami układu hamulcowego

Mogą też Ci się spodobać...Tagi: ,