Wiadomości OZE Ekologiczna sieć ciepłownicza w Potęgowie 09 maja 2017 Wiadomości OZE Ekologiczna sieć ciepłownicza w Potęgowie 09 maja 2017 Przeczytaj także Polska Bakterie w miejskich tężniach. Kraków chce wprowadzenia norm sanitarnych Miejskie tężnie zaczęły powstawać, by pełnić rolę „mini-uzdrowisk” dostępnych dla mieszkańców miast. W ostatnim czasie stały się bardzo popularne, dzięki wskazywanym prozdrowotnym właściwościom. Dzięki inicjatywom samorządów oraz często w wyniku głosowań na projekty Budżetu Obywatelskiego następne obiekty tego typu zaczęły pojawiać się w kolejnych miejscach w Polsce. Jednak te drewniane konstrukcje z gałązek tarniny mogą kryć niewidoczne zagrożenie. Badania mikrobiologiczne dowodzą, że często przy niewłaściwym utrzymaniu miejskie tężnie mogą stać się środowiskiem sprzyjającym rozwojowi bakterii i grzybów. Problemem ma być brak odpowiednich regulacji prawnych, co sprawia, że nie są zapewnione odpowiednie warunki sanitarne. Polska Giełda bije rekordy, a firmy zwalniają tysiące pracowników. Narasta cichy kryzys polskiej gospodarki Początek roku pokazał wyraźny kontrast w polskiej gospodarce – rekordy na warszawskiej giełdzie zbiegły się z falą zwolnień i pogarszającą się sytuacją na rynku pracy. Rosnące koszty działalności sprawiają, że część przedsiębiorców ogranicza inwestycje lub całkowicie wycofuje się z mniej rentownych segmentów rynku. Efektem są tysiące zwolnień i najsłabsza sytuacja na rynku pracy od ponad czterech lat. W tle tego kryzysu sektor energetyczny przechodzi gwałtowną transformację, od której zależą koszty prowadzenia biznesu w kraju nad Wisłą. Kosztem 9 mln zł w miejscowości Potęgowo w powiecie słupskim powstanie ekologiczna sieć ciepłownicza. Dzięki dofinansowaniu z UE inwestycja nie zrujnuje miejscowego budżetu. Mieszkańcy Potęgowa zostaną ogrzani ciepłem, które dostarczy pobliska biogazownia. Całość inwestycji ma być zakończona w 2019 roku. Reklama Opalana węglem i przestarzała ciepłownia pamięta lata 80 ubiegłego wieku. Była nie tylko przestarzała, ale szkodziła środowisku naturalnemu oraz mieszkańcom. Władze gminne stanęły przed nie lada wyzwaniem. Remontować starą czy wybudować nową, całkowicie przyjazną dla środowiska. Strzałem w dziesiątkę okazał się pomysł wykorzystania energii cieplnej wytwarzanej przez biogazownię w nieodległym Darżynie. Zakład ten prowadzony przez prywatnego przedsiębiorcę wytwarza energię elektryczną, w której produkcji skutkiem ubocznym jest energia cieplna do tej pory usuwana do atmosfery. Ciepłociąg łączący biogazownię i Potęgowo będzie miał 5 km długości, a inwestycja raz na zawsze pozwoli zapomnieć mieszkańcom gminy o zanieczyszczeniach spowodowanych korzystaniem z węgla. Jednym z czynników, który spowodował pozytywne nastawienie do inwestycji mieszkańców była obietnica zmniejszenia rachunków za ogrzewanie. Wniosek o dofinansowanie ekologicznej ciepłowni złożony do Pomorskiego Urzędu Marszałkowskiego pokonał siedem innych ubiegających się o dofinansowanie. Inwestycja zostanie zrealizowana w partnerstwie ze spółką Nadmorskie Elektrownie Wiatrowe Darżyno, która jest właścicielem biogazowni i która zobowiązała się, że w ramach współpracy zakupi niezbędne urządzenia potrzebne do przesyłu energii cieplnej. Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.