Ekologiczne panele dźwiękochłonne z puply drewnianej

Producent elementów akustycznych, firma Baux, zaprezentowała swój najnowszy projekt – w pełni ekologiczne panele akustyczne. Wykonano je z wolnej od trujących związków chemicznych pulpy drzewnej, uzyskiwanej w zrównoważony sposób z Szwedzkich lasów, głównie sosen i świerków.

Dekoracyjne panele Bauxa powstały z myślą o wystroju domów, restauracji, biur czy klas. Służą do wygłuszania pomieszczeń i redukowania pogłosu, ale nie można im odmówić estetyki i funkcji ozdobnej.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Panele zaprezentowano podczas odbywającego się w Sztokholmie Tygodnia Designu. Produkt Baux powstał dzięki współpracy tej spółki z szwedzkim biurem projektowym Form Us With Love oraz badaczami z Królewskiego Instytutu Technologicznego w Szwecji.

Projekt jest wynikiem aż 25 lat badań i wykorzystuje najnowocześniejszą technologię, by zminimalizować ilość zużywanych materiałów do produkcji.

Panele produkowane są w procesie przypominającym wytwarzanie papieru. Swoją drogę rozpoczynają jako drewno, które pozyskiwane jest w zrównoważony sposób. Włókna celulozowe są rozkładane, co pozwala wyprodukować drewnianą pulpę. Jest ona uzupełniania środkami, które zabezpieczają produkt przed ogniem i wodą.

Rezultatem jest ekologiczny i wytrzymały materiał idealnie nadający się do stosowania w wielu środowiskach. Projekt jednak nie skupia się tylko nad funkcjonalnością. Panele pełnić mogą też rolę dekoracyjną. Pula może być barwiona na naturalne i przyjemne dla oka kolory.

Obecnie dostępne są trzy wzory, które wycinane są w panelach z wykorzystaniem laserowego plotera. Firma eksperymentuje z barwnikami z jagód, buraków i borówek, aby móc nadawać im szerszą paletę barw z wykorzystaniem naturalnych środków.

Jak wskazuje CEO firmy Baux, Fredrik Franzon, innowacyjny projekt ekologicznych paneli doskonale wpisuje się w podejście firmy do tworzenia bardziej zrównoważonych, funkcjonalnych i estetycznych produktów.

W obliczu zmian klimatycznych, zanieczyszczenia środowiska i nadmiernego konsumpcjonizmu my, jako przemysł, nie możemy już dłużej ignorować naszego zaangażowania – tłumaczy Franzon. – Projektowanie i prototypowanie z uwzględnieniem przyszłości nie wystarczą. Musimy tworzyć zrównoważoną przyszłość już teraz. Akustyczne panele z pulpy to rezultat właśnie takiej wizji.

Foto: Baux