Ekologiczne przygotowanie do roku szkolnego

Wielkimi krokami zbliża się rok szkolny. W sklepach ogromne promocje, kupuje się wyprawkę szkolną, pozbywa starych zeszytów i przyborów, czyści się biurka. Jak zrobić to w sposób najbardziej ekologiczny?

Fotowoltaika od Columbus Energy

Nie wszystko do wyrzucenia

Przejrzyj swoje stare zeszyty. Chcesz się ich pozbyć? Wytnij z nich zatem czyste kartki i schowaj wszystkie razem. Przydadzą się na notatki, szkice wielkich planów i do nauki. Możesz je też pociąć na mniejsze kartki, zwane fiszkami. Świetnie służą do nauki słówek i trudnych pojęć. Bardzo przydatna rzecz. Podobnie możesz postąpić z kartkami zadrukowanymi tylko z jednej strony. Zamiast się ich pozbywać, wykorzystaj na notatki.

Sprawdź też swoje długopisy, mazaki, kredki i ołówki. Kupuj nowe tylko, jeśli stare nadają się tylko do wyrzucenia. Piórnik, plecak, przyrządy geometryczne to rzeczy, które spokojnie wytrzymają dłużej niż jeden rok. A jeśli będziesz o nie dbać, to będą ci służyć całe lata.

Kupuj z głową

Na początku każdego roku potrzebne są zeszyty. Staraj się wybierać te, które zrobione są z makulatury. Często wyglądem i jakością nie różnią się od tych zrobionych z drzew. A dzięki tej małej decyzji ratujesz lasy. Wybieraj też grubość zeszytu do przedmiotu. Jeśli jakąś lekcję masz raz w tygodniu, to na pewno zeszyt 96-kartkowy jest przesadą.  Te najgrubsze wybieraj tylko do polskiego, matematyki czy języków obcych.

Jeżeli masz wybrać plecak, kup lepiej ten, który jak najdłużej ci posłuży. Dobrze wyprofilowany, z mocnych materiałów. Sprawdź też, gdzie został wyprodukowany.

Posprzątaj biurko naturalnie!

Sprzątając biurko i myjąc je, nie musisz używać szkodliwych dla środowiska środków, aerozoli ani papierowych ręczników. Wystarczy stara koszulka przeznaczona do wyrzucenia jako ścierka i wiadro z wodą. Jeżeli coś jest wyjątkowo mocno zabrudzone można użyć szarego mydła.  A żeby wszystko pięknie pachniało dodaje się naturalne olejki eteryczne – możesz wybrać swój ulubiony zapach. Nawet w najdrobniejszych sprawach można dbać o środowisko.