Ekologiczny bambusowy amfiteatr postawiony w zaledwie 25 dni

W lasach tropikalnych okalających Rio de Janeiro powstał przepiękny bambusowy amfiteatr. Za projekt odpowiada studio Bambutec Design. Stworzyli oni strukturę zajmującą około 200 metrów kwadratowych.

Amfiteatr zaprojektowany został w komputerze, ale powstał w 100% ręcznie z wykorzystaniem starych techniki budowy. Bamboo Amphitheater Space Structure jest częścią zielonego kampusu Katolickiego Uniwersytetu Pontifical. Zbudowany został w zaledwie 25 dni.

 

Budynek znajduje się na brzegu rzeki Rainha. Osłonięty jest zagajnikiem. Dzięki odsłoniętej bambusowej konstrukcji szkieletu i zielonemu pokryciu dachu amfiteatr idealnie stapia się z otoczeniem.

Budynek postawiono na fundamentach zbudowanego tam wcześniej amfiteatru, który zaprojektował Carlos Pingarrilho.

Amfiteatr stapia się z otoczeniem i ma minimalny wpływ na otaczający krajobraz.

„Kopuła wykorzystuje tekstylną hybrydową strukturę przestrzenną, utworzoną przez samonośne bambusowe dwójniki, rozciągające się pantografowe kratki i samonaprężające się aktywne belki do gięcia”, napisał zespół projektantów. „Moduły typu Gridshell rozmieszczono w nachodzących na siebie schodkach, w odległości 0,5 m od siebie, umożliwiając cyrkulację powietrza i naturalne oświetlenie.”

Projekt został zainaugurowany w 2014 roku i był już wykorzystywany do organizacji imprez, pokazów i wykładów.


Dodaj komentarz

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

Czytaj więcej:

Tesla model Y – konsensus pomiędzy jakością a ceną

Miłośnicy pojazdów elektrycznych w końcu doczekali się: po szumnych zapowiedziach i latach wyczekiwania w marcu 2019 roku zaprezentowano Tesla model Y. To luksusowe auto o dużym zasięgu w USA traktowane jako „kompaktowy” SUV. Do setki rozpędza się od 3,7 do 5,1 sekundy (w zależności od wariantu). Cena wyjściowa rozpoczyna się od 38,5 tys. dolarów.