Ekologiczny bambusowy amfiteatr postawiony w zaledwie 25 dni

W lasach tropikalnych okalających Rio de Janeiro powstał przepiękny bambusowy amfiteatr. Za projekt odpowiada studio Bambutec Design. Stworzyli oni strukturę zajmującą około 200 metrów kwadratowych.

Amfiteatr zaprojektowany został w komputerze, ale powstał w 100% ręcznie z wykorzystaniem starych techniki budowy. Bamboo Amphitheater Space Structure jest częścią zielonego kampusu Katolickiego Uniwersytetu Pontifical. Zbudowany został w zaledwie 25 dni.

 

Budynek znajduje się na brzegu rzeki Rainha. Osłonięty jest zagajnikiem. Dzięki odsłoniętej bambusowej konstrukcji szkieletu i zielonemu pokryciu dachu amfiteatr idealnie stapia się z otoczeniem.

Budynek postawiono na fundamentach zbudowanego tam wcześniej amfiteatru, który zaprojektował Carlos Pingarrilho.

Amfiteatr stapia się z otoczeniem i ma minimalny wpływ na otaczający krajobraz.

„Kopuła wykorzystuje tekstylną hybrydową strukturę przestrzenną, utworzoną przez samonośne bambusowe dwójniki, rozciągające się pantografowe kratki i samonaprężające się aktywne belki do gięcia”, napisał zespół projektantów. „Moduły typu Gridshell rozmieszczono w nachodzących na siebie schodkach, w odległości 0,5 m od siebie, umożliwiając cyrkulację powietrza i naturalne oświetlenie.”

Projekt został zainaugurowany w 2014 roku i był już wykorzystywany do organizacji imprez, pokazów i wykładów.

Dodaj komentarz


Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

You May Also Like

Rząd wystraszył się Unii i zmienił zdanie. Będą wiatraki i dekarbonizacja

Starsi Czytelnicy pamiętają pewnie zabawę z dawnego „Przekroju” pod tytułem „Wytęż wzrok i znajdź x szczegółów, którymi różnią się oba rysunki”. Wytężyliśmy się maksymalnie i poszukaliśmy różnic pomiędzy Krajowym Planem na Rzecz Energii i Klimatu przesłanym Brukseli oraz Polityką Energetyczną Państwa 2040 przeznaczoną na użytek krajowy. Okazało się, że w kilku punktach istotnie się różnią.

Codzienny raport smogowy – 16.01.

Nadal możemy cieszyć się kolejnym porankiem bez smogu. Nie dopisuje jednak pogoda – dziś warto wziąć parasolkę ze względu na deszcz. Dokuczać będzie również topniejący śnieg. Jeśli spędzacie ferie w górach, to odłóżcie ewentualne wyjście na szlaki – TOPR ostrzega, ponieważ po raz kolejny w tym sezonie wprowadzono 4 stopień zagrożenia lawinowego (zamknięta została nawet droga do Morskiego Oka), a GOPR niedawno w rejonie Pilska prowadził trudną, nocną akcję ratunkową. Pamiętajcie, że ostrzeżenia dotyczą nie tylko Tatr, ale także Beskidów i Pienin.