Ekologiczny bambusowy amfiteatr postawiony w zaledwie 25 dni

W lasach tropikalnych okalających Rio de Janeiro powstał przepiękny bambusowy amfiteatr. Za projekt odpowiada studio Bambutec Design. Stworzyli oni strukturę zajmującą około 200 metrów kwadratowych.

Amfiteatr zaprojektowany został w komputerze, ale powstał w 100% ręcznie z wykorzystaniem starych techniki budowy. Bamboo Amphitheater Space Structure jest częścią zielonego kampusu Katolickiego Uniwersytetu Pontifical. Zbudowany został w zaledwie 25 dni.

 

Budynek znajduje się na brzegu rzeki Rainha. Osłonięty jest zagajnikiem. Dzięki odsłoniętej bambusowej konstrukcji szkieletu i zielonemu pokryciu dachu amfiteatr idealnie stapia się z otoczeniem.

Budynek postawiono na fundamentach zbudowanego tam wcześniej amfiteatru, który zaprojektował Carlos Pingarrilho.

Amfiteatr stapia się z otoczeniem i ma minimalny wpływ na otaczający krajobraz.

„Kopuła wykorzystuje tekstylną hybrydową strukturę przestrzenną, utworzoną przez samonośne bambusowe dwójniki, rozciągające się pantografowe kratki i samonaprężające się aktywne belki do gięcia”, napisał zespół projektantów. „Moduły typu Gridshell rozmieszczono w nachodzących na siebie schodkach, w odległości 0,5 m od siebie, umożliwiając cyrkulację powietrza i naturalne oświetlenie.”

Projekt został zainaugurowany w 2014 roku i był już wykorzystywany do organizacji imprez, pokazów i wykładów.

Dodaj komentarz


Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

Mogą Ci się także spodobać

Gates rozpoczyna rewolucję energetyczną od kupy

Projekt California Institute of Technology to system, który wykorzysta reaktor elektrochemiczny. Woda i odchody człowieka ulegną rozbiciu. W wyniku tego podziału powstanie nawóz i wodór. Te dwa składniki będą magazynowane jako energia w wodorowych ogniwach paliwowych. Zdaniem Billa Gatesa, tego typu rozwiązanie może przynieść zysk na poziomie nawet 6 mld rocznie do 2030 roku.