Ekologiczny i minimalistyczny dom z Chile

Gdy Chilijscy architekci Alfredo González Briceño i  Ignacio Rojas Hirigoyen otrzymali zlecenie na budowę niewielkiego domu na wsi w słynącej z doskonałych win Chilijskiej Dolinie Leyda isnporacji postanowili szukać w domach winiarzy, mieszkających w tym regionie.

Kluczowym aspektem ich projektu są ogromne okna. Okna takie często spotykane są w domach na winnicach, gdzie służą do obserwacji pobliskiego terenu i dojrzewających winorośli. Opierając się na tym pomyśle, stworzyli drewniany, minimalistyczny dom, mający pozwolić mieszkańcom na bliski kontakt z naturą.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Umiejscowienie domu było bardzo ważne. Dzięki umieszczeniu go na zboczu niewielkiego wzniesienia panoramiczne okna zapewniają optymalną ekspozycję na światło słoneczne jak i dostarczają przepięknych widoków z okien i pozwalają podziwiać krajobraz doliny.

This slideshow requires JavaScript.

Rolnicza atmosfera winnic sprzyja powstawania wielu tymczasowych schronień dla zbieraczy winogron, którzy sezonowo pojawiają się w dolinie. Inspiracja tym zjawiskiem miała dla architektów duże znaczenie. Stąd też minimalistyczny i prosty design opisywanego domu.

Zespół architektów zdecydował się na skupieniu na kontakcie z naturą. Minimalistyczne podejście do projektowania tego domku letniskowego bardzo im w tym pomogło. Dzięki temu powstał piękny i niedrogi dom, który pozwala mieszkańcom podziwiać widoki i zbliżyć się do natury.

Dom umieszczony na zboczu niewielkiego wzniesienia wykończony jest ciemnym drewnem , które łatwo wtapia się w otaczający go krajobraz. Panoramiczne okna ustawione są na południe, co pozwala na podziwianie krajobrazu przepełnionego winnicami, a jednocześnie wpuszcza do domu dużo słońca. Podobne okna i świetliki umieszczono także na innych elewacjach domu jak i w dachu. Dzięki temu dom jest bardzo jasny i nie wymaga sztucznego oświetlenia w ciągu dnia.

We wnętrzu domu znajdziemy dwie sypialnie – każda ze swoją łazienką – jak i wspólną przestrzeń do przygotowywania i spożywania posiłków. Dom wykończony jest we wnętrzu jasnym drewnem, co mocniej podkreśla bliskość z naturą.

This slideshow requires JavaScript.