Ekologiczny projekt największego wieżowca w Australii

Na konkurs na projekt Beulah Tower w Melbourne w Australii wpłynęło wiele propozycji. Jedną z nich jest superwysoka wieża zaproponowana przez architektów z Bjarke Ingels Group (BIG). Po udanej realizacji w Chinach {link} architekci chcą zbudować w Australii równie ekologiczny budynek.

Zaprojektowany dla Melbourne budynek ma mieć powierzchnię ponad 230 tysięcy metrów kwadratowych. Inwestycja o wartości około 2 miliardów dolarów miałaby stanąć w dzielnicy Southbank na wybrzeżu rzeki Yarra.

Fotowoltaika od Columbus Energy

aerial rendering of tower

Projekt BIG wybrany został jako jeden z sześciu finalistów Lanescrapera. Architekci wykorzystali koncepcję wieżowców, których pełno w Melbourne i zinterpretowali ją na nowo, tworząc budynek złożony z zestawionych pionowo bloków rozdzielonych przez przecinające je w tle ulice miasta.

two core layout of the building

Wieżowiec osiągnąć ma wysokość ponad 365 metrów. W jego wnętrzu, na parterze znajdzie się BMW Experience Center, powyżej różne miejsca kultury, biura i przestrzeń komercyjna, przedszkola i hotel, a na samej górze przestrzenie mieszkalne.

interior design of tower

Projekt zorientowany jest wokół idei dwóch lokalnych centrów w budynku – jednego mniejszego, drugiego większego. Taki rozkład przestrzeni pozwala zoptymalizować rozkład pomieszczeń oraz poprawia możliwości przemieszczania się. Układ budynku – złożenie z osobnych bloków – pomaga rozdzielić go na mniejsze elementy.

Projekt stworzony został we współpracy z Fenderem Katsalidisem, ARUPem, Janem Gehlem, GTA Consultants, bloomimages oraz Brick Visual.

street level view

„Złożone ze sobą bloki pomiędzy centrami obu budynków rosną w górę i łączą się w wielu punktach, zapewniając sztywność strukturze i możliwość komunikacji pomiędzy fragmentami budynków”, tłumaczą przedstawiciele BIG.

residential rendering