EKOwydarzenia tygodnia #5

Zbliżają się święta, a ich temat zdominował nadchodzące wydarzenia. Szczególnie zapraszamy na zorganizowany przez nas webinar. Pomoże Wam oprzeć się nieco świątecznemu konsumpcjonizmowi. Oprócz tego, jak zwykle, wiele się dzieje. Macie w czym wybierać!

Organizator

Heinrich-Böll-Stiftung Warszawa oraz Instytut Spraw Publicznych

Opis wydarzenia

Seminarium online, na którym przedstawione zostanie 11 najważniejszych aktywistek polskich, które zaangażowały się na rzecz ochrony klimatu. Będzie okazja do spotkania i rozmowy z nimi.

Na całym świecie na skutek nierówności płci kobiety w większym stopniu niż mężczyźni odczuwają konsekwencje zmian klimatycznych. Jako grupa szczególnie dotknięta negatywnymi zjawiskami związanymi z tymi zmianami, ale też zatroskana o przyszłość, kobiety bardzo aktywnie włączają się zarówno w przeciwdziałanie katastrofie klimatycznej, jak i w procesy adaptacji do zachodzących zmian.


Organizator

Fundacja Wyobraź sobie

Opis wydarzenia

Warsztaty dla dzieci oparte na wirtualnej grze planszowej, pełnej wyzwań i zadań.

W trakcie warsztatu dzieci:

  • Poznają podstawowe terminy związane z eko-światozmienianiem takie jak: filozofia zero-waste, gospodarka o obiegu zamkniętym, zasada 3R, edukacja globalna.
  • Zastanowią się nad przyczynami oraz konsekwencjami współczesnych zmian klimatu.
  • Poznają wybrane sposoby zmieniania świata na lepsze, w tym konkretne przykłady inicjatyw z Polski i innych krajów.

Organizator

Ekopoetyka/Ecopoética/Ecopoetics, InstytutR, Pismo, Climate- KIC Polska

Opis wydarzenia

Konferencja jest drugą częścią projektu filmowego zrealizowanego przez Szkołę Ekopoetyki razem z EIT Climate-KIC Polska we współpracy z Onetem i Pismem. Jego twórcy zaprosili ekspertki i ekspertów różnych dziedzin, by porozmawiać o możliwościach opowiadania o najważniejszych problemach klimatycznych. Twórcom filmowym zadano jedno pytanie dotyczące klimatu i poproszono o realizację krótkiej etiudy,

Filmy można oglądać w Onecie i na stronach internetowych Magazynu „Pismo” – to również partnerzy medialni projektu. Dostępne są także na kanale YouTube Szkoły Ekopoetyki oraz w social mediach Szkoły Ekopoetyki, Fundacji Instytut Reportażu i EIT Climate-KIC.

Organizator

Świat OZE

Opis wydarzenia

Webinar należący do naszego cyklu  #EkolgiaPrzyKawie 

Podczas webinaru dowiesz się:

  • Czym jest less waste i jak wprowadzić tę ideę w życie, zwłaszcza w gorącym okresie przedświątecznym?
  • Dlaczego warto wspierać polskie marki?
  • Czym są targi niezależnej polskiej mody i dizajnu Kiermash?

Gościem webinaru będzie Izabela Chyłek, aktywistka miejska, animatorka kultury, organizatorka targów niezależnej polskiej mody i dizajnu Kiermash.

Organizator

WARSZAWA W BUDOWIE oraz Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie

Opis wydarzenia

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zaprasza na wykład Kacpra Kępińskiego w ramach 12. edycji festiwalu WARSZAWA W BUDOWIE: „Coś wspólnego” pt. Projektowanie miast w czasie kryzysu klimatycznego.

W czasach globalnej dominacji rynku nieruchomości, który dwukrotnie przewyższa wartość PKB wszystkich krajów, innowacyjna architektura i urbanistyka muszą zadowolić się działaniem w mikroskali – ograniczać się do pojedynczych przestrzeni publicznych, dzielnic czy budynków. Tymczasem zasięg efektów zmian klimatycznych oraz nasilające się ekstremalne zjawiska pogodowe wykraczają daleko poza granice jednego projektu. Z drugiej strony słychać głosy środowiska architektów i architektek o ograniczonych możliwościach działania związanych z wymogami inwestorów czy przepisami.


Organizator

CBE Polska

Opis wydarzenia

Morska energetyka wiatrowa, tzw. off-shore, to jedno z najbardziej przyszłościowych źródeł energii elektrycznej. Wynika to z wielu powodów, m.in. niskiego kosztu wytworzenia energii, stabilności generacji i ekologicznego charakteru inwestycji. W związku ze zmianami w otoczeniu regulacyjnym zapraszamy do uczestnictwa w szkoleniu.

Na nim dowiecie się m.in.:

  • Co trzeba zrobić, żeby wybudować morską farmę wiatrową?
  • Jak uzyskać pozwolenie „na wyspę”, czyli zasady wznoszenia lub wykorzystywania sztucznych wysp, konstrukcji i urządzeń w polskich obszarach morskich?
  • Jak wygląda morski plan zagospodarowania przestrzennego, w tym ustawa, rozporządzenie i karty akwenów?

Organizator

DOM EQ – Krakowskie Centrum Równości

Opis wydarzenia

Warsztaty z rękodzieła. Jak stworzyć ekologiczne opakowania na prezent DIY. A także jak stworzyć własny ekoprezent od podstaw.