ŚwiatOZE.pl

Portal Odnawialnych Źródeł Energii

Eksploatacja auta elektrycznego tańsza od tradycyjnego. Gdzie? W Norwegii

Electric car, electric vehicle, electric, electricity, charging, EV charging

Norwegowie od ponad trzydziestu lat aktywnie wspierają elektromobilność. Inwestycje te się opłacają – to pierwszy kraj na świecie, gdzie jak wynika z analizy przeprowadzonej przez LeasePlan, eksploatacja ‘elektryka’ jest tańsza niż auta spalinowego.

Analiza przeprowadzona została w ramach globalnych badań „Car Cost Index”. Kompleksowe badanie uwzględnia wszystkie koszty użytkowania auta: paliwo, amortyzację, podatki, ubezpieczenia oraz serwis, i dotyczy małych i średnich samochodów. Przeprowadzono ją w 21 krajach Europy.

Jak wynika z raportu najniższy miesięczny koszt eksploatacji auta elektrycznego na Starym Kontynencie odnajdziemy na Węgrzech – wynosi on niecałe 600 euro. We Włoszech jazda takim samochodem jest najdroższa – 986 euro. Jeśli chodzi o auto spalinowe, to najtaniej jest w Polsce – 448 euro, a najdrożej ponownie we Włoszech – 761 euro.

Norwegia jest jedynym krajem tego zestawienia, w którym koszt eksploatacji pojazdu elektrycznego jest mniejszy niż z tradycyjnym silnikiem. Za użytkowanie elektryka zapłacimy w Norwegii średnio 670 euro miesięcznie, a za auto z silnikiem benzynowym 731 euro. Minimalnie tańsza jest jazda samochodem z silnikiem diesla i wynosi średnio 722 euro miesięcznie.

Na dobry wynik w Norwegii składa się nie tylko wieloletni program wspierania elektromobilności w tym kraju, ale także wysoki koszt eksploatacji samochodów spalinowych – w Norwegii jest on o około 200 euro wyższy niż średnia unijna.

źródło: cire.pl


Poprzedni artykuł

Nowe Gigafactory Tesli w Niemczech i Chinach?

Następny artykuł

Podwodne serwery Microsoftu będą funkcjonowały dzięki energii odnawialnej

Najnowsze

1 komentarz

  1. W norwegii może i tak, u nas jeszcze na tym bedą starali się naciągnąć kasy. Serwis wyłącznie w ASO za krocie gotówkowe. Już ja zostaję przy moim leopnie II, nie dość że większość na częściach delphie da się ogarnąć to jeszcze nie muszę płacić “specjalistom”.

Dodaj komentarzTagi: ,
%d bloggers like this: