Electric car, electric vehicle, electric, electricity, charging, EV charging

Eksploatacja auta elektrycznego tańsza od tradycyjnego. Gdzie? W Norwegii

Norwegowie od ponad trzydziestu lat aktywnie wspierają elektromobilność. Inwestycje te się opłacają – to pierwszy kraj na świecie, gdzie jak wynika z analizy przeprowadzonej przez LeasePlan, eksploatacja ‘elektryka’ jest tańsza niż auta spalinowego.

Analiza przeprowadzona została w ramach globalnych badań „Car Cost Index”. Kompleksowe badanie uwzględnia wszystkie koszty użytkowania auta: paliwo, amortyzację, podatki, ubezpieczenia oraz serwis, i dotyczy małych i średnich samochodów. Przeprowadzono ją w 21 krajach Europy.

Jak wynika z raportu najniższy miesięczny koszt eksploatacji auta elektrycznego na Starym Kontynencie odnajdziemy na Węgrzech – wynosi on niecałe 600 euro. We Włoszech jazda takim samochodem jest najdroższa – 986 euro. Jeśli chodzi o auto spalinowe, to najtaniej jest w Polsce – 448 euro, a najdrożej ponownie we Włoszech – 761 euro.

Norwegia jest jedynym krajem tego zestawienia, w którym koszt eksploatacji pojazdu elektrycznego jest mniejszy niż z tradycyjnym silnikiem. Za użytkowanie elektryka zapłacimy w Norwegii średnio 670 euro miesięcznie, a za auto z silnikiem benzynowym 731 euro. Minimalnie tańsza jest jazda samochodem z silnikiem diesla i wynosi średnio 722 euro miesięcznie.

Na dobry wynik w Norwegii składa się nie tylko wieloletni program wspierania elektromobilności w tym kraju, ale także wysoki koszt eksploatacji samochodów spalinowych – w Norwegii jest on o około 200 euro wyższy niż średnia unijna.

źródło: cire.pl

1 comment
  1. W norwegii może i tak, u nas jeszcze na tym bedą starali się naciągnąć kasy. Serwis wyłącznie w ASO za krocie gotówkowe. Już ja zostaję przy moim leopnie II, nie dość że większość na częściach delphie da się ogarnąć to jeszcze nie muszę płacić “specjalistom”.

Dodaj komentarz

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

Czytaj więcej: