Nowe Gigafactory Tesli w Niemczech i Chinach?

Tesla zamierza otworzyć nową gigafabrykę w Chinach, w strefie wolnego handlu. Firma potwierdziła, że w tej sprawie trwają już dyskusje z rządem w Szanghaju. W planach jest również powstanie fabryki w Europie. Elon Musk wskazuje Niemcy, jako miejsce docelowe dla nowego zakładu produkcyjnego.

Jedna z fabryk Tesli znajduje się już w Europie, w Tilburgu w Holandii. Odbywa się w niej końcowy etap montażu Modelu S i Modelu X. Planowany zakład produkcyjny zajmowałby się całościową produkcją aut elektrycznych. Już nawet kilka krajów europejskich rozpoczęło kampanie, których celem jest przyciągnięcie Tesli na ich rynek. Lokalizacja miała zostać ustalona w 2017 roku, ale póki co firma potwierdza jedynie, że widzi potencjał inwestycyjny i produkcyjny w Europie, Chinach i Ameryce Północnej.

Musk zakłada, że główna europejska siedziba Tesli pozostanie w Holandii w Amsterdamie, ale nowa fabryka mogłaby powstać w Niemczech lub na granicy niemiecko-francuskiej. Planowany zakład produkcyjny to szansa na stworzenie wielu miejsc pracy i na pobudzenie lokalnej gospodarki. Tesla w swojej dotychczasowej gigafabryce zatrudnia około tysiąca pracowników, a okoliczne nieruchomości zyskały szybki wzrost wartości.

Z wypowiedzi Elona Muska wynika, że Tesla ma w planach budowę trzech fabryk: w Europie i Chinach oraz nowy zakład z myślą o produkcji Modelu Y, którego lokalizacja nie została jeszcze ustalona.

Dodaj komentarz

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

Czytaj więcej:

Tesla model Y – konsensus pomiędzy jakością a ceną

Miłośnicy pojazdów elektrycznych w końcu doczekali się: po szumnych zapowiedziach i latach wyczekiwania w marcu 2019 roku zaprezentowano Tesla model Y. To luksusowe auto o dużym zasięgu w USA traktowane jako „kompaktowy” SUV. Do setki rozpędza się od 3,7 do 5,1 sekundy (w zależności od wariantu). Cena wyjściowa rozpoczyna się od 38,5 tys. dolarów.