Najstarsze baobaby zaczęły gwałtownie obumierać

Zachodzące w ostatniej dekadzie gwałtowne zmiany klimatyczne najprawdopodobniej przyczyniły się do obumierania najstarszych i największych na świecie afrykańskich baobabów. Informacje upublicznił brytyjski „The Guardian”, powołując się na badania opublikowane w czasopiśmie naukowym „Nature Plants”.

Jak donoszą naukowcy, spośród 13 najstarszych baobabów obumarło już aż 9. Wiek usychających drzew jest rozmaity – od 1,1 do 2,5 tys. lat. W ciągu minionej dekady obumarły w całości lub w znacznej części.

Uczeni posłużyli się badaniami prowadzonymi w 2005 i 2017 r. Objęły one niemal wszystkie najstarsze i największe afrykańskie baobaby; w sumie przeanalizowano wtedy stan niemal 60 drzew. Po porównaniu wcześniejszych danych z aktualnymi eksperci doszli do wniosku, że w czasie od ostatniego do aktualnego badania większość zmierzonych i opisanych przez nich baobabów umarła. Naukowcy odkryli ten fakt dzięki zestawieniu danych związanych z obwodami, wzrostem i objętością badanych drzew. Wszystkie umierające baobaby rosły na terenie Afryki Południowej, m.in. na terenie Namibii, Zimbabwe, RPA, Zambii oraz Botswany.

Naukowcy nie są do końca pewni, co mogło spowodować tak gwałtowną śmierć tych monumentalnych drzew. Na razie najczęściej rozważaną możliwością są zmiany klimatyczne, w tym długotrwałe susze, które bardzo mocno dotykają Afrykę Południową.

„Zdecydowanie szokujące i dramatyczne jest doświadczanie w naszym życiu zniszczenia tylu drzew liczących tysiące lat”, zauważył Adrian Patrut, współautor badań, pracownik rumuńskiego Uniwersytetu Babeş-Bolyai, na którego słowa powołuje się portal fakty.interia.pl.

Baobaby należą do grupy najstarszych organizmów żywych zamieszkujących naszą planetę. Drzewa te mogą żyć nawet 3 tys. lat. Ich wysokość waha się między 5-25 m, a obwód pnia posiada od 7 do 11 m średnicy. Baobaby są najdłużej kwitnącymi drzewami na świecie. Z ich nasion produkuje się olej, a owoce bywają wykorzystywane do produkcji napojów oraz batonów zbożowych.

Foto: Flickr, oarranzli

Dodaj komentarz

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

Czytaj więcej:

Microsoft wprowadził 4-dniowy tydzień pracy. Efekt zaskoczy ekologów

Japoński oddział Microsoftu wprowadził testowo 4-dniowy tydzień pracy. Eksperyment nazywał się „Work Life Choice Challenge” i odbył się w sierpniu – pracownicy mieli dzień wolny w każdy piątek. W biurach prowadzone były videokonferencje, by oszczędzić czas na dojazd, a spotkania skrócono do 30 minut. Efektywność pracy osób zatrudnionych w Microsoft wzrosła o 40%.