ElectroMobility szuka inwestorów

Trwają prace nad pozyskaniem inwestorów do spółki ElectroMobility Poland, odpowiedzialnej za projekt produkcji w Polsce samochodu elektrycznego – poinformował minister energii Krzysztof Tchórzewski.

– Wizja samochodu już jest. Trwa praca nad zebraniem akcjonariuszy do spółki i zgromadzeniem kapitału. To sprawa bardzo trudna, ale posuwa się do przodu. Jestem przekonany, że w tym roku powinniśmy już wejść w etap pozyskiwania i dookreślenia miejsca, gdzie ten samochód będzie budowany – powiedział minister Tchórzewski.

Fabryka, w której miałoby powstawać auto, według informacji, do których dotarł „Dziennik Gazeta Prawna”, będzie kosztowała 4,5 mld zł. 2 miliardy z tej kwoty zostaną pozyskane z kredytu. Resztę musieliby wyłożyć akcjonariusze spółki, czyli PGE, Energa, Enea i Tauron. To jednak za dużo nawet dla tak wielkich graczy, więc spółka musi się posiłkować dodatkowymi inwestorami.

Tymczasem powstanie rodzimego auta elektrycznego w klasie budżetowej może okazać się kluczowe dla realizacji Programu Rozwoju Elektromobilności, według którego po Polsce ma do 2025 roku jeździć milion samochodów elektrycznych.