Electric car, electric vehicle, electric, electricity, charging, EV charging

Elektromobilność pomoże polskiemu PKB

Zwiększenie inwestycji w elektromobilność to jedno z fundamentalnych założeń polskiego rządu. Wydatki na nią w perspektywie czasu powinny się zwrócić, co poświadcza raport „Napędzamy Polską Przyszłość” przygotowany przez Cambridge Econometrics oraz Fundację Promocji Pojazdów Elektrycznych.

Raport wskazuje na to, że do 2050 roku możemy doczekać się wzrostu PKB o 1,1% dzięki inwestycjom w elektromobilność. Przyrost będzie stopniowy, co przełoży się na 0,3% w 2030 roku. To nie jedyny plus, ponieważ pozytywne efekty zaobserwujemy najprawdopodobniej także na rynku pracy. Szacuje się, że może powstać nawet 80 tysięcy nowych miejsc pracy, co pomoże jeszcze bardziej zminimalizować stopę bezrobocia.

Powyższe szacunki zakładają pozytywny scenariusz, za którego realizację będą odpowiadać dobre warunki dla rozwoju elektromobilności zapewnione przez rząd. To powinno przyciągnąć wielu przedsiębiorców z różnych krajów Unii Europejskiej.

Dodaj komentarz


You May Also Like

Rząd wystraszył się Unii i zmienił zdanie. Będą wiatraki i dekarbonizacja

Starsi Czytelnicy pamiętają pewnie zabawę z dawnego „Przekroju” pod tytułem „Wytęż wzrok i znajdź x szczegółów, którymi różnią się oba rysunki”. Wytężyliśmy się maksymalnie i poszukaliśmy różnic pomiędzy Krajowym Planem na Rzecz Energii i Klimatu przesłanym Brukseli oraz Polityką Energetyczną Państwa 2040 przeznaczoną na użytek krajowy. Okazało się, że w kilku punktach istotnie się różnią.

Chiny rosną w siłę, eksporterzy ropy tracą na znaczeniu

Chiny pełnią wiodącą rolę w dziedzinie energii odnawialnej i są obecnie największym na świecie producentem, eksporterem i instalatorem paneli słonecznych, turbin wiatrowych, baterii i pojazdów elektrycznych – tak wynika z najnowszego raportu Globalnej Komisji Geopolitycznej Przemian Energii, zaprezentowanego 11 stycznia w Abu Zabi. Na znaczeniu tracą liderzy rynku energetycznego opartego na paliwach kopalnych.