Elektrownie wiatrowe na Litwie wygenerowały 50 % energii

Jak informuje kurier.it, farmy wiatrowe w pierwszej połowie roku 2017 roku wygenerowały połowę energii elektrycznej na Litwie. W porównaniu do analogicznego okresu w 2016 roku jest wzrost o prawie 40 procent, czyli wzrost do 633 GWh.

W ubiegłym roku najnowsze elektrownie wiatrowe zostały zbudowane, natomiast w tym pracują już na pełnych obrotach. Jednak w ciągu pierwszych 6 miesięcy ich funkcjonowania wiatry nie były bardzo silne (…) – tłumaczył mediom dyrektor litewskiego stowarzyszenia energetyki wiatrowej, Aystis Radavicius.

Kurier.it informuje, że Litwa w tym roku wyprodukowała łącznie 1187 GWh energii elektrycznej, zużyto  5106 GWh. Elektrownie wodne wygenerowały 296,4 GWh, biomasa – 221 GWh, fotowoltaika – 36,8 GWh.

Największa farma wiatrowa na Litwie (moc 73,5 MW) należy do Amberwind.   Inne większe elektrownie to Silutes Vejo Projektai – (60 MWh) Pamario jegainiu Energija – 45 MWh.

Gdyby elektrownie wiatrowe w Polsce wygenerowały taką ilość energii, pokryłoby to około 0,6% zapotrzebowania w I półroczu.

Źródła: Kurier.it

 

    1 komentarz

    Dodaj komentarz

Poprzedni artykuł

Stoisko Tesli w Świnoujściu

Następny artykuł

Farmy słoneczne i magazyny energii zdetronizują energię gazową?

Mogą też Ci się spodobać...Tagi: ,