Estończycy zainwestują w kolejne farmy wiatrowe na Litwie

Spółka 4energia planuje nowe inwestycje w sektorze odnawialnych źródeł energii na Litwie. Jak podaje „Baltic Course”, firma planuje zbudować farmę wiatrową o mocy 50 MW w mieście Silute, w zachodniej części Litwy. 4energia należy do estońskiej grupy Nelja Energia. Nowa farma wiatrowa zostanie oddana do użytku po 2020 roku.

W tym przypadku nowy projekt farmy będzie wymagał także zezwolenia ze strony litewskiego resortu obrony, który musi zbadać, czy nowa infrastruktura energetyczna nie wpłynie na systemy radarowe Litwy na granicy z Federacją Rosyjską. Dodatkowo parlament musi również zatwierdzić nową strategię energetyczną, która wytyczy drogę rozwoju dla energetyki wiatrowej na Litwie. Prezes spółki 4 energia Tadas Navickas podkreślił, że firma oczekuje na decyzję rządu w sprawie rozwoju sektora OZE.

Nowa inwestycja w park wiatrowy wyniesie 40–50 milionów euro. Według obliczeń BNS farma będzie generować około 150 GWh energii w ciągu roku.

Fotowoltaika od Columbus Energy

„Nowy projekt krajowej strategii energetycznej przewiduje rozwój energetyki wiatrowej o dodatkowe 200–300 MW do 2020 roku. (…) W tym świetle przygotowujemy się do planowanej ekspansji. Oczekujemy, że w przyszłości energia wiatrowa będzie konkurencyjna pod względem ceny rynkowej, a jej rozwój będzie jeszcze bardziej widoczny” – powiedział Navickas w rozmowie z BNS.

Ministerstwo Energii Litwy zapowiedziało dodatkowe moce do 250 MW) w energetyce wiatrowej do 2020 roku. Na dzień dzisiejszy energetyka wiatrowa stanowi ponad 500 MW mocy zainstalowanej.

Podstawowymi obszarami działalności grupy Nelja Energia są rozwój energetyki odnawialnej oraz produkcja energii elektrycznej. Słowo „nelja” odnosi się do czterech odnawialnych źródeł energii: wiatru, wody, biomasy i energii słonecznej. 4energia operuje obecnie pięcioma farmami wiatrowym na Litwie, w tym trzema w mieście Silute.

Farmy wiatrowe w pierwszej połowie roku 2017 roku wygenerowały połowę energii elektrycznej na Litwie. W porównaniu do analogicznego okresu w 2016 roku oznacza to wzrost o prawie 40 procent – do 633 GWh. Więcej informacji w artykule Elektrownie wiatrowe na Litwie wygenerowały 50 % energii.

Źródła: 4energia, Baltic Course