Elektrownie gazowe bez emisji gazów cieplarnianych

Firma NET Power uruchomiła oficjalnie swoją bezemisyjną elektrownię gazową. Instalacja o mocy 50 MW znajduje się w La Porte w stanie Teksas w USA. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to technologia testowana w tej elektrowni może otworzyć zupełnie nowy rozdział w czystej energetyce.

Zasada działania elektrowni jest bardzo prosta. Do obracania turbin zamiast pary lub powietrza wykorzystuje się przegrzany dwutlenek węgla. Dzięki temu jest on wychwytywany i magazynowany, więc nie trafia do atmosfery.

Dotychczasowe testy dają bardzo obiecujące rezultaty. Celem NET Power jest udoskonalenie swojej technologii tak, by elektrownie te miały taką samą wydajność jak konwencjonalne. Specjalna turbina elektrowni zaprojektowana została przez Toshibę i umożliwia wychwytywanie nie tylko dwutlenku węgla, ale także azotu i argonu, które można następnie wykorzystać w innych fabrykach.

„Jeśli elektrownia pracować będzie zgodnie z planem, to ciężko sobie wyobrazić, że ktokolwiek chciałby budować normalne elektrownie”, mówi Daniel Cohan. „Mimo wszystko jeszcze sporo prac przed nami”.

NET Power planuje do 2021 roku wybudować kolejną elektrownię, tym razem o mocy 300 MW. Tak duża instalacja może z powodzeniem działać bez dopłat i zarabiać na siebie.

Foto: NetPower

Dodaj komentarz


You May Also Like

Rząd wystraszył się Unii i zmienił zdanie. Będą wiatraki i dekarbonizacja

Starsi Czytelnicy pamiętają pewnie zabawę z dawnego „Przekroju” pod tytułem „Wytęż wzrok i znajdź x szczegółów, którymi różnią się oba rysunki”. Wytężyliśmy się maksymalnie i poszukaliśmy różnic pomiędzy Krajowym Planem na Rzecz Energii i Klimatu przesłanym Brukseli oraz Polityką Energetyczną Państwa 2040 przeznaczoną na użytek krajowy. Okazało się, że w kilku punktach istotnie się różnią.

Chiny rosną w siłę, eksporterzy ropy tracą na znaczeniu

Chiny pełnią wiodącą rolę w dziedzinie energii odnawialnej i są obecnie największym na świecie producentem, eksporterem i instalatorem paneli słonecznych, turbin wiatrowych, baterii i pojazdów elektrycznych – tak wynika z najnowszego raportu Globalnej Komisji Geopolitycznej Przemian Energii, zaprezentowanego 11 stycznia w Abu Zabi. Na znaczeniu tracą liderzy rynku energetycznego opartego na paliwach kopalnych.