Elektryczne osie do naczep ciężarówek od Boscha

Bosch stopniowo wdraża swoje rozwiązania z zakresu elektromobilności. W planach jest produkcja osi do naczep ciężarówek, które będą odzyskiwać energię z hamowania. Firma szacuje, że dzięki temu systemowi w ciągu roku na eksploatacji pojazdów zaoszczędzi się 10 000 dolarów.

Projekt osi do naczep wyposażonych w silniki elektryczne i akumulatory zostanie zaprezentowany na targach IAA Commercial Vehicles w Hanowerze we wrześniu tego roku. Jak wyjaśniają twórcy: „Ideą jest zintegrowanie maszyny elektrycznej z osiami naczepy, zamiast po prostu pozwolić im swobodnie się toczyć, jak to miało miejsce do tej pory. Oznacza to, że mogą generować energię elektryczną podczas hamowania i podawać ją do zespołów napędowych przyczepy. W przypadku przyczepy chłodniczej oszczędność może wynosić nawet 10 000 euro rocznie. Jeśli agregat chłodniczy jest zasilany w ten sposób, to może zaoszczędzić do 9 000 litrów oleju napędowego rocznie. Natomiast funkcja rozruchu elektrycznego i przyspieszania może pomóc zaoszczędzić dodatkowe paliwo. Każda oszczędność paliwa zmniejsza również emisję CO2”.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Bosch w osi wykorzysta silnik elektrycznych SMG180, który sprawdził się już w samochodzie dostawczym StreetScooter firmy DHL. Naczepa ciężarówki wyposażona w taką oś podczas zjeżdżania lub hamowania będzie odzyskiwać energię i przechowywać ją w zestawie akumulatorów pokładowych. Z niej można później zasilić np. wspomiany agregat chłodniczy.

Bosch twierdzi również, że jego technologia osi elektrycznych umożliwi automatyczne parkowanie samych naczep: „Ponadto oś elektryczna stanowi ważny krok w kierunku automatycznego parkowania przyczep na parkingach firm logistycznych. Dodanie układu napędowego do osi oznacza, że przyczepę można ustawić na parkingu bez ciężarówki”.

Elektryczne osie do naczep będą oferowane jako system dla nowych naczep stworzonych z myślą o jego montażu oraz jako uzupełnienie wyposażenia tych już dostępnych na rynku.