Elektryczny ciągnik siodłowy od holenderskiego DAF-a

DAF to jeden z najbardziej znanych producentów ciężarówek. Holandia, z której się wywodzi, nieustannie dąży do dywersyfikacji źródeł energii oraz elektromobilności, co poniekąd odbija się na polityce firmy DAF Trucks. Od dłuższego czasu prowadzi ona prace nad pojazdami hybrydowymi, których rozwój ma przyczynić się do wdrożenia do gamy oferowanych ciężarówek także modeli elektrycznych. Jak informuje ORPA, jeden z nich został właśnie zaprezentowany – nosi nazwę DAF CF Electric, a jego masa wynosi 9,7 tony.

„DAF był jednym z pierwszych producentów, który wprowadził hybrydowe ciężarówki w Europie i kontynuuje rozwijanie elektrycznych oraz hybrydowych układów napędowych. Podczas gdy miasta ogłaszają plany dotyczące pojazdów zeroemisyjnych oraz bardzo niskiego poziomu hałasu, upewnimy się, że nasi klienci dysponują optymalnymi rozwiązaniami, by odnieść sukces” – powiedział Preston Feight, który jest dyrektorem generalnym firmy DAF Trucks.

Pokazany światu DAF CF Electric wyposażony został w silnik o mocy 286 KM. Odpowiednią dawkę energii zapewnia akumulator litowo-jonowy o pojemności 170 kWh. Czas jego pełnego naładowania oscyluje w granicach 1,5 godziny. Po tym czasie możliwe jest pokonanie 100 kilometrów, co oznacza, że przeznaczeniem samochodu nie są długie trasy, a krótkie, miejskie dystanse.

Fotowoltaika od Columbus Energy