Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Hiszpańskie projekty wiatrowe na Morzu Bałtyckim

Hiszpańskie projekty wiatrowe na Morzu Bałtyckim

Hiszpański koncern wiatrowy Iberdrola zyskał sporo w ostatnich aukcjach OZE przeprowadzonych w Niemczech. Pierwszeństwo w aukcji miały instalacje wiatrowe off-shore na Bałtyku, dzięki czemu Ibderdrola zdobyła prawa do instalacji łącznie 486 MW mocy wiatrowych.

Systemy te instalowane będą w ramach dwóch projektów – niewielkiego Wikinger Sud o mocy 10 MW, który ma być rozszerzeniem budowanej już farmy Wikinger o mocy 350 MW oraz Baltic Eagle o mocy 476 MW.

BANER MOBILEB1
Reklama

Iberdrola nie ujawniła cen energii, jakie zaoferowała w niemieckiej aukcji. Te poznamy, gdy ich organizator – BNetzA – poda dane dotyczące średnich i skrajnych cen.

Koncern zamierza budować obie farmy wiatrowe w tym samym czasie, dzięki czemu możliwe będzie zmniejszenie kosztów inwestycji.

KSTAR 925x200 PL 1
Reklama

Pierwszą inwestycją na Bałtyku, jaką zrealizowała już Ibderdrola, jest Wikinger. Projekt znajduje się około 35 kilometrów od niemieckiej wyspy Rugia. CAPEX farmy zamknął się w kwocie 1,4 miliarda euro. Farma jest już podłączona do sieci i niebawem rozpocznie produkcję prądu. Na farmie o powierzchni 35 kilometrów kwadratowych znajduje się 70 turbin AD5-135 firmy Adwen, każda o mocy 5 MW. Hiszpańska firma – Navantia zbudowała tam również stację transformatorową, dzięki której system podłączony jest do sieci.

Po sfinalizowaniu wszystkich projektów Hiszpanie mają dysponować 850 MW mocy wiatrowych na Bałtyku, co sprawi, że będzie to największy inwestor w tym miejscu. Nie wiadomo, jaki firma zakłada realny uzysk energii elektrycznej. Wstępnie szacuje, że uda się jej dostarczyć 45% prądu dla 1,6 miliona ludzi w landzie Meklemburgia-Pomorze Wschodnie.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Iberdrola posiada obecnie 29 GW mocy OZE – ponad 65% wszystkich mocy, jakimi dysponuje hiszpański koncern.

źródło: cire.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.