Fotowoltaika może pomóc chronić zasoby wodne

Zasoby wody słodkiej na świecie są ograniczone. Dlatego wymagane są działania, które pomogą chronić ją przed szybkim wyczerpaniem. Zdaniem uczonych specjalizujących się w dziedzinie zasobów naturalnych zwiększone wykorzystywanie fotowoltaiki może być w tym pomocne. Energia uzyskiwana z paneli PV jest doskonałą alternatywą dla konwencjonalnych metod jej pozyskiwania, które zużywają ogromne ilości wody każdego dnia.

Przy produkcji energii elektrycznej z węgla kamiennego zużywane są ogromne ilości wody. Między innymi dlatego w ubiegłym roku, podczas suszy w Polsce występowały przerwy w dostawie energii elektrycznej, którą odczuły przede wszystkim przedsiębiorstwa i zakłady produkcyjne. Amerykańscy naukowcy zauważają, że przejście na odnawialne źródła energii mogłoby być doskonałym sposobem na zaoszczędzenie wody. Według Banku Światowego, woda słodka oraz morska są niezwykle często wykorzystywane do chłodzenia elektrowni zasilanych paliwami kopalnymi.

Autorzy badań zauważyli, że potencjał ten mógłby być wykorzystany przez kraje Bliskiego Wschodu, takie jak: Zjednoczone Emiraty Arabskie, Jemen i Libia, które cechują się wysokim nasłonecznieniem oraz kiepskimi perspektywami w kontekście zasobów wodnych. Gdyby te państwa zechciały przejść na energię odnawialną w większym stopniu niż dotychczas, przyniosłoby to korzyści dla nich i natury.

Fotowoltaika od Columbus Energy

„Kraje te dysponują przeciętnymi zasobami zarówno energii słonecznej, jak i wiatrowej, które można wykorzystać do bardzo wydajnych zastosowań, co może pomóc im w sprostaniu wyzwaniom związanym z wodą”, powiedział Jordan Macknick, analityk ds. energii i wody w amerykańskim National Renewable Energy Laboratory.