Elon Musk zaprezentował pierwszy odcinek tunelu Loop w Los Angeles

Elon Musk zaprezentował pierwszy odcinek tunelu Loop w Los Angeles, budowany przez jego firmę The Boring Company. Fragment ma długość 1,83 km. Nazwano go The Hawthorne Tunnel, nawiązując do dzielnicy, w której bierze początek. Projekt ma być odpowiedzią na korki w Mieście Aniołów.

The Boring Company rozpoczęła drążenie tuneli komunikacyjnych w Los Angeles w 2017 roku. Zgodnie z założeniem pod ziemią ma powstać sieć transportowa, która ograniczy korki w mieście. The Hawthorne Tunnel o długości 1,83 km to dopiero początek (cała trasa ma liczyć około 10,5 km). Budowę rozpoczęto w dzielnicy Hawthorne, czyli w miejscu, gdzie znajdują się siedziby dwóch firm Elona Muska (The Boring Company i SpaceX).

Fotowoltaika od Columbus Energy

Innowacyjność, która generuje oszczędności

Budowa odcinka The Hawthorne Tunnel kosztowała 10 mln dolarów. Według Muska to niewiele, bo przy zastosowaniu tradycyjnych metod budowania koszt byłby stokrotnie wyższy. Do budowy użyto nowoczesnego robota TBM (Tunnel Boring Machine). Serwis elektrowoz.pl porównał koszt budowy 1 km odcinka tunelu w Los Angeles z kosztem budowy 1 km linii metra w Warszawie. Z analizy wyszło, że amerykański tunel wybudowano… 33 razy taniej.

Oficjalna prezentacja The Hawthorne Tunnel

Podczas prezentacji odbył się pokaz przejazdu Tesli. Jazda była niezbyt szybka (80 km/h), ale Musk obiecuje, że w przyszłości transport będzie dużo szybszy (nawet 240-250 km/h). Dostęp do tunelu jest łatwy – samochód wjeżdża na platformę, później –  za pomocą widny – jest umieszczany wprost w tunelu. Na razie ograniczeniem jest niedostateczna prędkość aut elektrycznych, a także brak odpowiednich modyfikacji (auta będą poruszać się z użyciem specjalnych poziomych kół montowanych w podwoziu). Pojazdy powinny być też wyposażone w opcję „inteligentnego” hamowania i przyśpieszania, aby uniknąć kolizji.

Pomimo oficjalnego przedstawienia odcinka, tunel wciąż znajduje się w fazie testowej i nie jest dostępny publicznie. Przejazd tunelem po otwarciu ma kosztować poniżej dolara.