Brak miejsca na drzewa w mieście to nie wymówka. Kolejny wiadukt z drzewami powstaje w dzielnicy biurowej w Chinach!

Chiny od lat uchodzą za pioniera w zagospodarowywaniu przestrzennym miast i wdrażaniu innowacyjnych, ekologicznych technologii urbanistycznych. Nie inaczej jest tym razem – trwają prace nad realizacją nietypowego projektu – oazy zieleni w centrum miasta na wiadukcie. Za ponad rok projekt będzie oddany do użytku publicznego.

We wrześniu 2018 roku firma Rogers Stirk Harbour + Partners potwierdziła realizację nowego projektu urbanistycznego. Dzielnica biurowa Qianhai w centrum Shenzhen ma zostać wzbogacona ogromną ilością drzew. W tym wypadku jednak zieleń nie będzie sadzona przy ulicach, w parku, na skwerkach czy przy budynkach, lecz na wiadukcie o długości 1,2 km połączonym z wieloma innymi punktami komunikacyjnymi.

Co oznacza nowy zielony wiadukt dla mieszkańców?

Dzięki budowie wiaduktu z drzewami pozyska się nie tylko dodatkowe „zielone” płuca dla miasta, ale także doda kolejny (trzeci) poziom komunikacyjny. Pod ziemią można poruszać się koleją, na ulicach pojazdami kołowymi, a „nad ziemią” pieszo. W przeciwieństwie do Nowym Jorku, gdzie po budowie High Line Park znacznie wzrosły ceny mieszkań, w Shenzhen takie ryzyko jest dużo mniejsze, ponieważ platforma powstanie w dzielnicy biurowej. Stephen Spence, główny architekt, stwierdził, że „stworzenie serii dynamicznych i przyjaznych człowiekowi tras pomiędzy budynkami zapewni niezapomniane wrażenia, jasno określające ambicje tego rozwijającego się miasta”.

Obecnie trwa etap budowy nowego „zielonego szlaku”. Wiadukt ma być oddany do użytku w 2020 roku. Podniebny ogród jest budowany od zera, a nie adaptowany na starej infrastrukturze, jak to najczęściej odbywa się w podobnych przypadkach.

źródło: rsh-p.com