EMEC produkuje wodór napędzany siłą fal morskich

W Europejskim Centrum Energii Morskiej (EMEC) po raz pierwszy na świecie udało się wygenerować wodór wykorzystując do tego energię elektryczną wygenerowaną z wykorzystaniem pływów morskich.

Wykorzystano dwa systemy znajdujące się na Orkadach. Pływającą turbinę Scotrenewable SR2000 o mocy 2 MW i 250 kW system Tocardo TFS. Energia ta zasilała elektrolizer znajdujący się już na brzegu umożliwiając produkcję. Wydajność produkcji wodoru oszacowano na 220 kilogramów na dobę.

Projekt finansowany jest przez Szkocki rząd. Kwota dofinansowania wynosi 3 miliony funtów.

Paul Wheelhouse, szkocki minister ds. Biznesu, Innowacji i Energetyki skomentował ten innowacyjny projekt mówiąc, że: z pewnością pomoże rozwiązać problem Orkad z dostawami energii.

Projekt ten pomaga również w zwiększeniu naszego zrozumienia dla roli wodoru w przyszłości energetycznej Szkocji. To kwestia, którą obiecaliśmy się zająć w ramach naszej nowej Strategii Energetycznej – skomentował minister.

Znajdujący się w EMEC elektrolizer ma również zostać przetestowany przy zasilaniu z 900 kW turbiny watrowej Enercon, badanej w projekcie kierowanym przez Community Energy Scotland.

Wyprodukowany wodór transportowany jest do Kirkwall, gdzie znajdują się komórki paliwowe, konwertujące go z powrotem do energii elektrycznej, która wykorzystywana jest do zasilania nocnych promów.

    Dodaj komentarz

Poprzedni artykuł

Szef Lasów Państwowych wyraża nadzieję na zmianę stanowiska Trybunału Sprawiedliwości UE

Następny artykuł

Biomasa – niedoceniana tania energia

Mogą też Ci się spodobać...Tagi: , , ,