energa

Energa doradzać będzie przy budowie stopnia wodnego w Siarzewie

Do Komitetu nadzorującego budową Stopnia Wodnego Siarzewo na Wiśle dołączyli eksperci z Grupy Energa. Do ich zadań należy między innymi: koordynacja przedsięwzięcia, a także tworzenie harmonogramu prac.

Jak mówi Alicja Klimiuk, prezes Energii, „Dla Energi, która pełni funkcję operatora stopnia wodnego we Włocławku, rozpoczęcie prac umożliwiających zaprojektowanie i realizację inwestycji w postaci stopnia wodnego wraz z częścią energetyczną poniżej Włocławka jest niezmiernie istotne”.

Stopień w Siarzewie koło Nieszawy ma powstać na 706-707 kilometrze Wisły. Budowa powinna ruszyć w 2020 roku, a zakończyć się po pięciu latach. Przewidywany koszt inwestycji to około dwóch miliardów złotych.

„Budowa kolejnego stopnia wodnego na Wiśle jest ważna z uwagi na warunki eksploatacji i utrzymanie w dobrej kondycji pracy elektrowni wodnej we Włocławku, zapobieżenie klęsce ekologicznej i degradacji środowiska. Nowy stopień wodny na Wiśle stwarza możliwość uzyskania dodatkowych mocy czystej energii elektrycznej”, komentuje Klimiuk.

Jak informuje Ministerstwo Środowiska, przy stopniu powstać mają między innymi: 15-przęsłowy jaz, hydroelektrownia o mocy 80 MW, śliza na żeglugę, koryto obejścia i przepławki dla ryb, umożliwiające im spływ w dół rzeki.

Dodaj komentarz


You May Also Like

Rząd wystraszył się Unii i zmienił zdanie. Będą wiatraki i dekarbonizacja

Starsi Czytelnicy pamiętają pewnie zabawę z dawnego „Przekroju” pod tytułem „Wytęż wzrok i znajdź x szczegółów, którymi różnią się oba rysunki”. Wytężyliśmy się maksymalnie i poszukaliśmy różnic pomiędzy Krajowym Planem na Rzecz Energii i Klimatu przesłanym Brukseli oraz Polityką Energetyczną Państwa 2040 przeznaczoną na użytek krajowy. Okazało się, że w kilku punktach istotnie się różnią.

Chiny rosną w siłę, eksporterzy ropy tracą na znaczeniu

Chiny pełnią wiodącą rolę w dziedzinie energii odnawialnej i są obecnie największym na świecie producentem, eksporterem i instalatorem paneli słonecznych, turbin wiatrowych, baterii i pojazdów elektrycznych – tak wynika z najnowszego raportu Globalnej Komisji Geopolitycznej Przemian Energii, zaprezentowanego 11 stycznia w Abu Zabi. Na znaczeniu tracą liderzy rynku energetycznego opartego na paliwach kopalnych.