Energa doradzać będzie przy budowie stopnia wodnego w Siarzewie

energa

Do Komitetu nadzorującego budową Stopnia Wodnego Siarzewo na Wiśle dołączyli eksperci z Grupy Energa. Do ich zadań należy między innymi: koordynacja przedsięwzięcia, a także tworzenie harmonogramu prac.

Jak mówi Alicja Klimiuk, prezes Energii, „Dla Energi, która pełni funkcję operatora stopnia wodnego we Włocławku, rozpoczęcie prac umożliwiających zaprojektowanie i realizację inwestycji w postaci stopnia wodnego wraz z częścią energetyczną poniżej Włocławka jest niezmiernie istotne”.

Stopień w Siarzewie koło Nieszawy ma powstać na 706-707 kilometrze Wisły. Budowa powinna ruszyć w 2020 roku, a zakończyć się po pięciu latach. Przewidywany koszt inwestycji to około dwóch miliardów złotych.

„Budowa kolejnego stopnia wodnego na Wiśle jest ważna z uwagi na warunki eksploatacji i utrzymanie w dobrej kondycji pracy elektrowni wodnej we Włocławku, zapobieżenie klęsce ekologicznej i degradacji środowiska. Nowy stopień wodny na Wiśle stwarza możliwość uzyskania dodatkowych mocy czystej energii elektrycznej”, komentuje Klimiuk.

Jak informuje Ministerstwo Środowiska, przy stopniu powstać mają między innymi: 15-przęsłowy jaz, hydroelektrownia o mocy 80 MW, śliza na żeglugę, koryto obejścia i przepławki dla ryb, umożliwiające im spływ w dół rzeki.

    Dodaj komentarz

Poprzedni artykuł

Finowie budują instalacje wiatrowe w Norwegii

Następny artykuł

Australia kroczy fotowoltaiczną ścieżką

Mogą też Ci się spodobać...Tagi: , ,