energa

Energa doradzać będzie przy budowie stopnia wodnego w Siarzewie

Do Komitetu nadzorującego budową Stopnia Wodnego Siarzewo na Wiśle dołączyli eksperci z Grupy Energa. Do ich zadań należy między innymi: koordynacja przedsięwzięcia, a także tworzenie harmonogramu prac.

Jak mówi Alicja Klimiuk, prezes Energii, „Dla Energi, która pełni funkcję operatora stopnia wodnego we Włocławku, rozpoczęcie prac umożliwiających zaprojektowanie i realizację inwestycji w postaci stopnia wodnego wraz z częścią energetyczną poniżej Włocławka jest niezmiernie istotne”.

Stopień w Siarzewie koło Nieszawy ma powstać na 706-707 kilometrze Wisły. Budowa powinna ruszyć w 2020 roku, a zakończyć się po pięciu latach. Przewidywany koszt inwestycji to około dwóch miliardów złotych.

„Budowa kolejnego stopnia wodnego na Wiśle jest ważna z uwagi na warunki eksploatacji i utrzymanie w dobrej kondycji pracy elektrowni wodnej we Włocławku, zapobieżenie klęsce ekologicznej i degradacji środowiska. Nowy stopień wodny na Wiśle stwarza możliwość uzyskania dodatkowych mocy czystej energii elektrycznej”, komentuje Klimiuk.

Jak informuje Ministerstwo Środowiska, przy stopniu powstać mają między innymi: 15-przęsłowy jaz, hydroelektrownia o mocy 80 MW, śliza na żeglugę, koryto obejścia i przepławki dla ryb, umożliwiające im spływ w dół rzeki.

Dodaj komentarz


Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

Mogą Ci się także spodobać

Robotyka, automatyka, odpowiedzialne gospodarowanie zasobami – w Krakowie startuje Open Eyes Economy Summit

Po raz kolejny do Krakowa przyjadą myśliciele i działacze z całego świata, którzy wyznaczają nowe, a zarazem odpowiedzialne trendy w dziedzinach związanych z życiem codziennym. Tegoroczna edycja Open Eyes Economy Summit odbędzie się w dniach 20–21 listopada na terenie Centrum Kongresowego ICE. Podczas OEES będzie można wziąć udział w wykładach i dyskusjach związanych m.in. z najnowocześniejszymi technologiami, ochroną środowiska naturalnego oraz zagadnieniami związanymi z zieloną energią.

Codzienny raport smogowy – 17.11.

Dziś według Polskiego Indeksu jakości powietrza w większości miast jest dobrze (PM10 – 21-60, PM2.5 -13-36), ale czy naprawdę tak jest? Wystarczy spojrzeć jakie są dopuszczalne poziomy stężeń dla pyłów zalecane przez Światową Organizacji Zdrowia by stwierdzić, że nasz krajowy indeks jest bardzo liberalny.