energa

Energa doradzać będzie przy budowie stopnia wodnego w Siarzewie

Do Komitetu nadzorującego budową Stopnia Wodnego Siarzewo na Wiśle dołączyli eksperci z Grupy Energa. Do ich zadań należy między innymi: koordynacja przedsięwzięcia, a także tworzenie harmonogramu prac.

Jak mówi Alicja Klimiuk, prezes Energii, „Dla Energi, która pełni funkcję operatora stopnia wodnego we Włocławku, rozpoczęcie prac umożliwiających zaprojektowanie i realizację inwestycji w postaci stopnia wodnego wraz z częścią energetyczną poniżej Włocławka jest niezmiernie istotne”.

Stopień w Siarzewie koło Nieszawy ma powstać na 706-707 kilometrze Wisły. Budowa powinna ruszyć w 2020 roku, a zakończyć się po pięciu latach. Przewidywany koszt inwestycji to około dwóch miliardów złotych.

„Budowa kolejnego stopnia wodnego na Wiśle jest ważna z uwagi na warunki eksploatacji i utrzymanie w dobrej kondycji pracy elektrowni wodnej we Włocławku, zapobieżenie klęsce ekologicznej i degradacji środowiska. Nowy stopień wodny na Wiśle stwarza możliwość uzyskania dodatkowych mocy czystej energii elektrycznej”, komentuje Klimiuk.

Jak informuje Ministerstwo Środowiska, przy stopniu powstać mają między innymi: 15-przęsłowy jaz, hydroelektrownia o mocy 80 MW, śliza na żeglugę, koryto obejścia i przepławki dla ryb, umożliwiające im spływ w dół rzeki.


Dodaj komentarz

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

Czytaj więcej:

Tesla model Y – konsensus pomiędzy jakością a ceną

Miłośnicy pojazdów elektrycznych w końcu doczekali się: po szumnych zapowiedziach i latach wyczekiwania w marcu 2019 roku zaprezentowano Tesla model Y. To luksusowe auto o dużym zasięgu w USA traktowane jako „kompaktowy” SUV. Do setki rozpędza się od 3,7 do 5,1 sekundy (w zależności od wariantu). Cena wyjściowa rozpoczyna się od 38,5 tys. dolarów.