Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Energia elektryczna może być produkowana z… kanalizacji

Energia elektryczna może być produkowana z… kanalizacji

Od kilku ostatnich lat konwencjonalne źródła energii nie mają dobrej passy. Spora ilość państw zadeklarowała, że zamierza od nich odejść na rzecz odnawialnych źródeł energii oraz pozostałych alternatyw. Dodatkowo ciągle prowadzone są prace nad nowymi źródłami energii, które mogłyby być pozbawione wad swych poprzedników. Z pewnością minie jeszcze wiele czasu, zanim wynalezione zostanie paliwo idealne, jednakże innowacyjne działania podejmowane w różnych zakątkach świata mogą napawać optymizmem.

W amerykańskim Portland zdecydowano się na ciekawe rozwiązanie służące do produkcji energii elektrycznej. W tym celu wykorzystano rury ściekowe, które wyposażono w specjalnie przystosowane do nich turbiny. Efektem takiego zabiegu jest produkcja energii z płynących ścieków. Urządzenie jest już wykorzystywane w praktyce, zatem niewykluczone, że zainteresowanie pomysłem zwiększy się i spowoduje jeszcze większą popularność tego nietuzinkowego rozwiązania.

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Co ważne, to fakt, że rury, w których zastosowano powyższe rozwiązanie, są elementem kanalizacji deszczowej i mogą zasilić 100 domów w tamtejszym amerykańskim stanie. Energia płynąca ze ścieków generuje w ciągu roku ok. 900 mWh, lecz jest to również zależne od częstotliwości i intensywności opadów, zatem należy mieć na uwadze, że efektywność tego rozwiązanie będzie zmienna.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.