Energia ze słońca na autostradzie

Fotowoltaika na autostradach pojawiła się kilka lat temu. Energia słoneczna wykorzystywana jest do zasilania parkingów czy oświetlenia węzłów drogowych. Takie projekty funkcjonują już w Niemczech, Szwajcarii czy Austrii. Teraz pojawił się pomysł, aby panele fotowoltaiczne rozmieścić nad autostradami.

Potencjał do wykorzystania

Nad nową koncepcją dachowych systemów fotowoltaicznych dla autostrad pracuje Austriacki Instytut Technologii (AIT) razem z niemieckimi Fraunhofer ISE i Forster Industrietechnik. W ramach pilotażowego programu instytut chce zamontować panele fotowoltaiczne nad autostradami, aby wykorzystać potencjał sieci drogowych do wytwarzania energii słonecznej. Projekt jest finansowany ze środków państwowych i w przyszłości ma być wykorzystywany na obszarze Austrii, Niemiec i Szwajcarii.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Nie tylko energia

Naukowcy zauważają, że taka inwestycja może przynieść o wiele więcej korzyści. Zwracają uwagę m.in. na ochronę dróg przed opadami atmosferycznymi i przegrzaniem. Pozwoli to na utrzymanie ulic w lepszym stanie. Testom ma zostać też poddana praktyczna, techniczna i ekonomiczna strona projektów.

Faza testów

Prace rozpoczęły się od przygotowania prototypu dachu PV. Dobrane zostały też moduły i konstrukcja wsporników. Do sprawdzenia jest kilka kwestii m.in. odporność na warunki pogodowe (odprowadzanie deszczówki, obciążenie śniegiem, podmuchy wiatru), jak i zdarzenia mechaniczne (uderzenie przez pojazdy). Naukowcy muszą także zweryfikować kwestię konserwacji.

W przypadku dachów fotowoltaicznych nad autostradami musimy osiągnąć kilka celów. Pierwszym jest efektywna produkcja energii fotowoltaicznej przy użyciu odpowiednich technologii modułów fotowoltaicznych. Drugi to kwestia elastycznego wykorzystania sieci drogowej. Trzecim jest zwiększenie żywotności nawierzchni poprzez ochronę jej przed przegrzaniem i opadami atmosferycznymi, czwartym dodatkowa ochrona przed hałasem – cytuje wypowiedź Manfreda Haidera, kierownika projektu w AIT Center for Mobility Systems portal energiapress.pl

Źródło: energiapress.pl