Estończycy stworzą własne dachówki fotowoltaiczne

Największy, estoński dostawca dachówek – firma Monier – rozpoczęła współpracę ze startupem Solarstone w celu uzupełnienia gamy produktów o dachówki fotowoltaiczne.

Od 2021 roku według założeń władz Estonii wszystkie nowe budynki powinny spełniać wymagania efektywności energetycznej klasy A. W praktyce wymogi te nie są łatwe do zrealizowania. Zakłada się m.in. budowę przydomowej infrastruktury energetyki odnawialnej, która jest jeszcze kosztowana dla wielu obywateli Estonii. Według przedstawicieli Monier innowacyjna dachówka ma spełniać swoje pierwotne zadanie, jednocześnie produkując energię elektryczną nawet w pochmurny dzień.  Marco Tammesta, kierownik spółki ds. sprzedaży i marketingu podkreśla, że solarne dachówki mogą być używane w gospodarstwie domowym do własnych celów jak i sprzedaży energii.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Z kolei Silver Aednik, dyrektor Solarstone potwierdził, że podstawową korzyścią dachówek fotowoltaicznych jest ich kompatybilność – panele słoneczne nie są zainstalowane na powierzchni dachu, lecz wbudowane w niego. – Dlatego instalacja paneli nie wymaga drogich konstrukcji nośnych, które także naruszają integralność architektoniczną budynku – dodał przedstawiciel Solarstone.

Monier to estońska spółka sprzedające swoje produkty i usługi w krajach bałtyckich. Oferuje ona szerokie spectrum pokrycia dachów. Spółka zatrudnia 300 osób, w 2014 roku obroty ze sprzedaży wyniosły 101 milionów euro.

Solarstone to startup, który rozpoczął swoją działalność w 2015 roku. Twórcy w swoje działalności skupili się wyzwaniu związanym z infrastrukturą OZE wbudowaną w pokrycia domów.