Europa inwestuje w Mongolski sektor wiatrowy

Firmy Ferrostaal oraz Engie uzyskały 39,7 miliona euro finansowania na konstrukcję farmy wiatrowej Sainshand w Mongoliii w prownicji Dorngobi.

Farma ta ma mieć 54 MW. Zbudowana zostanie w wyjątkowo wietrznym rejonie tego kraju. Podczas prac przygotowawczych z 2006 roku zmierzono tutaj średnią wietrzność na poziomie 7,7 m/s.

Finansowanie pochodzić będzie między innymi od Europejskiej Banku Inwestycyjnego. Całkowita wartość inwestycji wynosić ma 95 milionów euro.

Partnerzy budujący instalację zamierzają w wykorzystać w tej instalacji turbiny firmy Vestas.

Dodaj komentarz

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

Czytaj więcej:

Najwięcej płacimy za wodę i odprowadzanie ścieków

Opłaty za wodę i ścieki pochłaniają 47% naszych wydatków na usługi komunalne. W ostatnim czasie ceny wzrosły aż o 7%. Najwięcej płacą mieszkańcy województwa śląskiego i lubuskiego. Za to z najniższych opłat mogą się cieszyć mieszkańcy województwa podlaskiego i podkarpackiego. Wszystkie dane dotyczące usług komunalnych zebrała firma Curulis w rankingu „Wydatki mieszkańców na usługi komunalne”.

Ciężarówki górnicze na paliwo wodorowe?

Jednym z przedsiębiorstw z sektora wydobywczego, które zadeklarowało całkowitą dekarbonizację jest Anglo American. Pierwszym krokiem stało się podjęcie współpracy z francuską firmą projektującą energetyczne rozwiązania oparte o ogniwa wodorowe. Razem mają wprowadzić napędy tego typu do ciężarówek górniczych o ładowności 300 ton, eliminując z nich silniki spalinowe. Będzie to pierwsza na świecie inicjatywa tego typu.