Wielka Brytania szuka taniego prądu elektrycznego

Władze Wielkiej Brytanii zleciły wykonanie niezależnej ekspertyzy dotyczącej cen prądu w tym kraju. Ma to związek z ambitnymi planami UK, aby dostarczać najtańszy prąd elektryczny do firm i domów w całej Europie.

Analiza prowadzona ma być przez eksperta do spraw energetyki, profesora Dietera Helma, który na co dzień pracuje na Uniwersytecie w Oxfrodzie. Profesor Helm ma w swoim raporcie zarekomendować sposoby na utrzymanie cen energii elektrycznej na możliwie niskim poziomie, tak aby udało się zrealizować ambitne założenia polityków. Ze strony rządowej za projekt odpowiada Sekretarz ds. Biznesu i Energetyki, Greg Clark (na zdjęciu).

Fotowoltaika od Columbus Energy

Celem raportu jest wyznaczenie jak niskie mogą być ceny energii elektrycznej w tym kraju, przy jednoczesnej realizacji założeń polityki klimatycznej i międzynarodowych umów dotyczących emisji. Analiza obejmować będzie cały sektor energetyczny – elektrownie, systemy dystrybucji i przesyłu prądu elektrycznego a także systemy jego sprzedaży. Analitycy szukać będą mechanizmów redukcji kosztów w każdym z tych sektorów.

Raport dotyczyć też będzie zmian w zapotrzebowaniu na energię elektryczną, wywołanych zmianami technologicznymi i wykorzystaniem np. samochodów elektrycznych, robotów etc. Dodatkowo analizowany ma być także wpływu systemów magazynowania energii elektrycznej na ceny.

Jak mówi Clark, „Analiza ma pokazać, jak możemy wykorzystać zmiany zachodzące w systemie energetycznym do zapewnienia sobie tanich dostaw ekologicznej i bezpiecznej energii elektrycznej na nadchodzące dziesięciolecia”.

„Moja analiza ma za zadanie oddzielić fakty od mitów na temat kosztów energii elektrycznej i zarekomendować jakie działania trzeba podjąć, aby osiągnąć ogólny cel” komentuje profesor Helm.