Europejskie inwestycje w Kenijską geotermię

Europejski Bank Inwestycyjny ma zamiar zainwestować w rozwój systemu geotermalnego w Kenii kwotę około 113 milionów euro. Jest to jeden z elementów inwestowania w rozwój sieci energetycznej w tym afrykańskim kraju.

List intencyjny podpisany został pomiędzy przedstawicielami banku a kenijskim rządem. Plan zakłada zbudowanie 70 MW turbiny geotermalnej w regionie Olkarii na Wielkim Rowie Wschodnim, a także wbudowanie systemu studni głębinowych i instalacji do zbierania sprężonej pary wodnej.

Niezależnie od tej inwestycji Bank udzieli pożyczki w wysokości 60 milionów euro na tzw. projekt Połączeń Ostatniej Mili, czyli przyłączenie niemalże 300 tysięcy kenijskich gospodarstw domowych do sieci energetycznej.

Przedstawiciele banku wizytować niedługo będą farmę wiatrową Lake Turkana Wind Park. Tą składającą się z 365 wiatraków instalację Europejski Bank Inwestycyjny pomógł sfinansować w 2015 roku. Planuje się uruchomienie farmy  drugiej połowie bieżącego roku.

Jak komentuje wice dyrektor banku  Prm van Ballekom: Kenia staje się na wielu poziomach regionalnym centrum rozwoju. [co częściowo zasługą jest inwestycji tego europejskiego banku] Jako bank musimy patrzeć na te rejony w bardzo prosty sposób – jako młode i rosnące populacje z ogromnym potencjałem. Wymagają one wielu inwestycji, aby utrzymać ich rozwój – tak bezpośrednio jak i pośrednio.